Forum użytkowników i miłośników diesli

Forum Ciekawostki - Koło dwumasowe.

Bogumił - 28-10-2006, 19:26
Temat postu: Koło dwumasowe.
Witam

Ostatnimi czasy, wiele pisze się i mówi o nowych konstrukcjach sprzęgieł oraz kołach dwumasowych. Wiele pytań dotyczy sposobu zminimalizowania kosztów przy wymianie tych elementów. Co bardziej zapobiegliwi pytają wprost o możliwość zastąpienia skomplikowanego i kosztownego mechanizmu, starym wypróbowanym kołem zamachowym ze zwykłym sprzęgłem.
W tym miejscu należy wspomnieć czemu ma służyć owe koło i po jakie licho wpakowano je właśnie do Waszego auta?
Trzeba zacząć od konstrukcji piasty w konwencjonalnej tarczy sprzęgła. Obwodowo ułożone sprężyny o zróżnicowanych strzałkach ugięcia, stanowią tłumik drgań skrętnych.

Te najsłabsze sprężyny odpowiedzialne są za zminimalizowanie przenoszenia się drgań z wału korbowego na wałki i koła skrzyni biegów. Trzeba pamiętać, że silnik czterocylindrowy nie grzeszy równomiernością biegu na wolnych obrotach, dlatego wyposażono go w potężne koło zamachowe, a z przodu silnika w metalowo-gumowy tłumik drgań. W takt powstających na wolnych obrotach sinusoidalnych drgań gruchocze skrzynia biegów, a wałki z kołami zębatymi przyśpieszają i zwalniają w takt następujących po sobie zapłonów.(w 4-cylindrowym co 180 st.). W miarę narastania momentu obrotowego uginają się te grubsze sprężyny, a w ekstremalnych przypadkach dochodzi do maksymalnego zgniecenia sprężyn i zblokowania układu tłumiącego. (n.p:"strzał ze sprzęgła") Ponad to przy ciągłej pogoni za wzrostem momentu obrotowego, nadmiernie rozbudowany obwodowy tłumik drgań posiadałby nazbyt dużą masę, co w efekcie pogarszałoby warunki synchronizacji podczas przełączania biegów.(duża masa wirująca na wałku sprzęgłowym).
A zatem, przeniesienie omawianego tłumika z tarczy sprzęgła do koła zamachowego niesie za sobą ograniczenie jej masy i zmianę konstrukcji piasty, Duży stopień tłumienia drgań (zminimalizowanie hałaśliwości mechanizmów), płynne przenoszenie narastającego momentu obrotowego przy gwałtownym przyśpieszaniu i wyeliminowanie "telepania" jednostką napędową na wolnych obrotach, to kolejne zalety tej konstrukcji.

Zapewne jest to zabawka droga, ale bardzo skuteczna w działaniu. Kto nie wierzy, niech wsiądzie do starego "zetora" i wykona kilka gwałtownych przyśpieszeń i hamowań silnikiem. Różnica jest natychmiast wyczuwalna.
Ale powracając do naszego kosztownego koła dwumasowego. Czy można je zastąpić starym jednomasowym kołem zamachowym? Odpowiedź brzmi: nie!
(inna masa, średnica i rozstaw śrub powinny skutecznie odstraszyć amatorów drobnych przeróbek) To koło i jego wewnętrzny tłumik drgań, jest obliczone na przeniesienie momentu fabrycznego (wiadomo, że zawsze jest jakiś zapas). Jednak przy ostrym wirusie i ciągłym wgniataniu pedału do deski, na długo ono nie starczy.

Podobnie jest z tarczą sprzęgła. Ona też z uwagi na ograniczoną strzałkę ugięcia sprężyny centralnej i pola powierzchni okładzin ciernych (t.z.w. współczynnik pokrycia sprzęgła) ma ściśle określony moment tarcia, a zatem i przeniesienie "nieskończenie wielkiego" momentu obrotowego nie wchodzi w rachubę. Sprzęgło jest jednocześnie bezpiecznikiem przed przeciążeniem mechanizmów skrzyni biegów i pozostałych elementów układu przeniesienia napędu.

Podniesienie jego parametrów jest oczywiście możliwe poprzez zwiększenie strzałki ugięcia sprężyny dociskowej, lub wzrost współczynnika pokrycia sprzęgła, czyli pola powierzchni okładzin. (nie mówię tu o spiekach i innych wynalazkach szatana).
Montowałem do silniczków TDi sprzęgła o zdublowanej sprężynie centralnej i podwyższonych okładzinach ciernych. Zaowocowało to możliwością przeniesienia znacznego momentu, jednak system sterowania sprzęgłem, mam na myśli pedał - pompę i cylinder wysprzęgnika, dał ciała w bardzo krótkim czasie, ponieważ na pedał sprzęgła trzeba było naciskać niemal dwiema stopami.(na marginesie dodam, że firma "LUK" produkuje wzmacniacze hydraulicznych obwodów sterowania, niezbędne do wysterowania zdwojonych sprzęgieł)
Powracając do koła dwumasowego - awarie dotycżą uszkodzeń mechanizmu sprężynowego w jego nierozbieralnym wnętrzu, wyrobień łożyska pomiędzy dwoma masami, a to z kolei przekłada się na znaczny w zrost hałaśliwości i zanik tłumienia drgań w dolnym zakresie obrotów silnika. Na początku zaczyna się niewinnie - podwyższona głośność przy gwałtownej zmianie obrotów. Niekiedy jest to telepanie jednostki napędowej na wolnych obrotach, zanikające przy niewielkim naciśnięciu pedału gazu. W skrajnych wypadkach słychać metaliczne tarcie przy gwałtownym ruszaniu lub hamowaniu silnikiem, a we wzierniku koła zamachowego widać błyszczące, metaliczne płatki. (uszkodzenie łożyska i wzajemne ocieranie mas wirójących).
Naprawa wiąże się nierozerwalnie z demontażem półosi napędowych, skrzyni biegów i wszystkiego co ogranicza dostęp.

Po wyjęciu skrzyni biegów widok zawsze podobny.

Rdzawy pył na wszystkich elementach to pozostałość po starych okładzinach i cząstkach metalu z docisku i koła zamachowego.

W otworach technologicznych widać łby śrub koła zamachowego.
Przy demontażu zespół sprzęgła i koła dwumasowego musimy rozdzielić. Natomiast Pakiet nowego sprzęgła montujemy w całości wraz z nowymi śrubami dostarczanymi wraz z kołem dwumasowym. Prawidłowy moment dokrecenia nowych śrub to 60Nm + 90o.
Nie zapominajmy że do pełni szczęścia należy wraz z wymianą sprzęgła, wymienić łożysko wyciskowe
i posmarować jego prowadzenie oraz kulisę obrotu łapy wyciskowej smarem stałym.

Pozdrawiam

mg-maciek - 31-10-2006, 12:58

super opis - rewelacja
miałem problem z kołem wdumasowym w moim poprzednim mk4 - dla tego go sprzedałem
ale teraz widze że mimo awaryjności tego elementu jest on jenocześnie sprytnym wynalazkiem

Tom - 01-11-2006, 02:05

Panie Bogumile może jeszcze kilka fotek rozszczepionej dwumasy dla ciekawskich, ze śladami zniszczeń????A tak przy okazji to czy regeneracja tych kół jest dobrym rozwiązaniem bo nie da się tego sprawdzić inaczej jak tylko przez montaż i próbę drogową.
Bogumił - 01-11-2006, 14:30

Tom napisał/a:
Panie Bogumile może jeszcze kilka fotek rozszczepionej dwumasy dla ciekawskich, ze śladami zniszczeń????A tak przy okazji to czy regeneracja tych kół jest dobrym rozwiązaniem bo nie da się tego sprawdzić inaczej jak tylko przez montaż i próbę drogową.

W chwili wolnej od zajęć wrzucę parę fotek.
Przy odrobinie wprawy i mając doczynienia z wieloma takimi usterkami, można dużą doza prawdopodobieństwa określić sprawność takiego koła podczas oględzin i "macania" tu i ówdzie :lol:
Co do regeneracji, to nie mam w tej materii wyrobionego zdania. Może któryś z fachowców w tej dziedzinie wypowie się na tym forum.

Pozdrawiam

KRISOO - 03-11-2006, 19:27

Witam Panie Bogumile

Widze, że jest Pan dobrym znawca tego tematu. Mam pytanie. Otóż kilka miesięcy temu miałem problem z szarpaniem przy ruszaniu i redukcji z 1 i 2. Samochód dostawał drgawek. Później na postoju pojawiła sie dodatkowo nieprzyjemna praca silnika na biegu jałowym - tj. samochód dostawał strasznych drgawek, które miały dość dużą amplitude. Drgania nasilały sie równiez podczas zwiększania obrotów silnika w trakcie jazdy. Mechanik zdjął skrzynie i co sie okazało?! Otóż łożysko oporowe, docisk i tarcza sprzegła były tragiczne (auto o przebiegu ponad 240000km A6 2,5 TDI V6). Łożysko w kole dwumasowym rozwalone, luzy względem obu częsci koła - katastrofa. Po wymianie całego kompletu (nowe koło 2-mas LUK i nowe sprzegło SACHS) wydawało mi się że jest idealnie. Ale ostatatnio (tj miesiąc po remoncie) mam wrazenie ze silnik na postoju chodzi głośniej, czuc mrowienie na kierownicy i gałce oraz fotelu kierowcy. Dodatkowo silnik ma taki pomruk basowy, cięzki.
Czy to mozliwe że nowo załozone koło już pada??? Czy te koła sa obarczone jakąś wadą. A może nie ma to żadnego związku, tylko cały czas kojarze to z wymiana, moze to inna przyczyna? Czy taki cięzki basowy pomruk na biegu jałowym może wskazywac na koło? Drgawek tych sprzed wymiany nie ma, ale jest chba głosniej na postoju. Dopiero robi się ciszej gdy auto jedzie. Dodatkowo przy gaszeniu silnika słychać 1sekundowe skrzypniecie jakby od skrzyni.
Prosze o opinię.

Bogumił - 06-11-2006, 08:04

Witam

Warto posuchać tych odgłosów. Ponadto trzeba sprawdzić stan poduszki dźwigni reakcyjnej pod układem napedowym.
Basowy dxwięk to także możliwość rozszczelnienia sie kompensatora wydechu.
Niestety bez osłuchania i ogledzinsie nie da :wink:

Pozdrawiam

Purchawa - 06-11-2006, 12:48

Takie pytanie.
Czy mozna wymienic samo kolo dwumasowe, nie wymieniajac sprzegla?

Bogumił - 06-11-2006, 16:00

Witam

Jeśli docisk i tarcza nie budzą zastrzeżeń, to tak. Jednak przy dużym nakładzie robocizny jakim jest wymiana sprzęgła, warto wymienić komplet i mieć spokój. Ale to wiadomo większa kasa :wink:
Obecnie na rynku są dostępne komplety współnie wyważane, przygotowane do bezpośredniego przykręcenia do wału korbowego.

Pozdrawiam

Purchawa - 06-11-2006, 16:12

OK, dziekuje za informacje.
Bogumił napisał/a:
Ale to wiadomo większa kasa

To jedno, jednak u mnie wolabym zostawic ori sprzeglo ze wzgledu na to, ze raczej ma sie dobrze, a do tego przetestowane, ze znosi duzo niutkow. ;)

PS. Prosze na PW przeslac oferte cenowa wymiany u Pana, a wolna chwila jeszcze podjade porozmawiac w tej sprawie.

KRISOO - 06-11-2006, 21:45

Bogumił napisał/a:
Witam

Jeśli docisk i tarcza nie budzą zastrzeżeń, to tak. Jednak przy dużym nakładzie robocizny jakim jest wymiana sprzęgła, warto wymienić komplet i mieć spokój. Ale to wiadomo większa kasa :wink:
Obecnie na rynku są dostępne komplety współnie wyważane, przygotowane do bezpośredniego przykręcenia do wału korbowego.

Pozdrawiam

Witam ponownie,

jak sie okazało jesteśmy sąsiadami :D otóż mieszkam zaledwie kilka kilometrów od Pana. Czy zatem nie sprawiło by Panu kłopotu gdybym podjechał i obsuchał by Pan fachowym uchem moje autko - przy okazji zadałbym Panu kilka nurtujących pytań w sprawie auta (oglądałem Pana stronę WWW - jestem pod wrażeniem) :wink:

Bogumił - 18-12-2006, 16:53

Witam

Zainteresowanych budową koła dwumasowego zapraszam do przeczytania drugiej części reportażu: "Nowe sprzęgła LUK`a".
http://forum.tdi-tuning.pl/viewtopic.php?t=3235

Pozdrawiam :D

Master's - 19-12-2006, 23:00

Super opis i super fotorelacja. Teraz w kwestii sprzęgieł i kół dwu-masowych wszystko sie wydaje proste jak budowa cepa
KALISZ - 23-12-2006, 23:34

Właśnie czeka mnie wymiana tego elementu w E39. Mam pytanie, jakich kosztów można się spodziewać? Z tego co ustaliłem koło po regeneracji to ok. 700-800 zł, jakie mogą być koszty robociny i ew. dodatkowych materiałów eksploatacyjnych?
Dzięki.
pzdr

Bogumił - 29-12-2006, 12:25

Witam

Ceny usług to indywidualna sprawa każdego warsztatu. Natomiast skoro już znasz cenę koła regenerowanego , to chyba nie ma problemu z pozostałymi informacjami

maluszek - 25-01-2007, 21:11

Pozwolę sobie nie zgodzić się do końca z tezą, że nie można wymienić dwumasy (DM) na zwykłe koło zamachowe jednomasowe (JM). Być może nie mam wystarczającego doświadczenia w tej dziedzinie, niemniej nie słyszałem jeszcze o ani jednym przypadku rozsypania się silnika czy też skrzyni w VW TDI po wymianie koła na JM.

VW przez długi czas stosował JM w swoich Dieslach i nie jakoś dziwnie nic się z nimi nie działo. W przeciwieństwie do DM. Nie wiem jak wyglądają statystyki rozsypanych kół DM w Europie (aby przypadkiem nie było jakiejś akcji wymiany kół dwumasowych w silnikach z 6-cio biegową skrzynią?), ale w Stanach statystyki są raczej nieciekawe. Koła DM sypały się już w silnikach 1.8T benzyna, które to nie mają jakiegoś powalającego momentu (w stosunku do Diesli). Mnie się DM posypało po 20 tys. mil (bez żadnych modyfikacji). Rozumiem, że idea jest szczytna, ale projekt albo wykonanie już nie bardzo.

Po tej stronie oceanu wymiana kół zamachowych na JM jest bardzo popularna. Z prostej przyczyny: zestaw koło zamachowe od VW Corrado G60 i sprzęgło od VR6 są bardzo trwałe i stosunkowo tanie. I na pewno pasują do VW Mk4 i Mk5 z 5-cio biegową skrzynią biegów (średnica 228mm). Nie wspominając o tym, że potrafi przenieść większe momenty obrotowe niż standardowe DM. Ani też o fakcie, że DM nie daje takiej kontroli nad silnikiem jak JM (w końcu DM tłumi zmiany momentu obrotowego, więc działa trochę jak konwerter w skrzyni automatycznej).

Ja w swoim VW wymieniłem koło na JM. Owszem jest głośniej, owszem wibracje na biegu jałowym są bardziej odczuwalne, ale nic poza tym. Niestety na razie nie jestem w stanie powiedzieć nic o ewentualnym negatywnym wpływie na silnik, skrzynię czy też resztę układu napędowego. Z drugiej strony wydaję mi się, że załączanie sprzęgła jest bardziej płynne. Ale może to dlatego, że teraz zależy wyłącznie od mojej nogi, a nie od sprężyn.

cofee - 26-01-2007, 11:23

Witam wszystkich

Jako że niedugo bede musiał wymienić kolo dwumasowe to przy okazji chce zrobić sprzegło. Seria slizga sie na 4 i 5 biegu. Auto Brava JTD z wirusem. Pytanie jakie mnie nurtuje dotyczy nowej tarczy i docisku - slyszalem ze sa warsztaty które wzmacniaja sprzegła wraz z dociskiem. Czy mozna oddac starą tarczę do modernizacji czy lepiej nową ? Podobne pytanie jeżeli chodzi o docisk ?
Kolo dwumasowe (tłumik drgań) rozumiem ze tylko nowe (nie koniecznie z serwisu). Pojawiło sie duzo ofert regeneracji z wyważaniem, co o tym sądzicie, czy ktos miał z tym do czynienia ?

Pozdrawiam

Astag - 15-02-2007, 19:01

Niestety nie zgadzam sie z opinią na temat wymiany kół dwumasowych na koła jednomasowe. Jestem właśnie w trakcie wymiany koła dokładnie takiego jak opisywał Bogumił. Charakterystyka drgań przenoszonych przy jednomasach jest diametralnie inna od dwumas i dlej konstrukcja elemetów za układem dwumas jest dostosowana do dwumas a nie do jednomas. I jeszcze dochodzi tłumik drgań skrętnych na początku wału który po zmiania na jenomase dostaje takiego kopa że w przeciagu niedługiego czasu rozsypuje sie.
Ogólnie nalezy sie zastanowić po co montuje sie dwumasy. One służą czemuś konkretnemu. Dobry inzynier wie że zmiana dwumasy na jednomase niesie ze sobą trudne do przewidzenia negatywne skutki dla silnika jak i układów przenisienia napdów.

Bogumił - 15-02-2007, 19:37

Astag napisał/a:
Niestety nie zgadzam sie z opinią na temat wymiany kół dwumasowych na koła jednomasowe. Jestem właśnie w trakcie wymiany koła dokładnie takiego jak opisywał Bogumił. Charakterystyka drgań przenoszonych przy jednomasach jest diametralnie inna od dwumas i dlej konstrukcja elemetów za układem dwumas jest dostosowana do dwumas a nie do jednomas. I jeszcze dochodzi tłumik drgań skrętnych na początku wału który po zmiania na jenomase dostaje takiego kopa że w przeciagu niedługiego czasu rozsypuje sie.
Ogólnie nalezy sie zastanowić po co montuje sie dwumasy. One służą czemuś konkretnemu. Dobry inzynier wie że zmiana dwumasy na jednomase niesie ze sobą trudne do przewidzenia negatywne skutki dla silnika jak i układów przenisienia napdów.

W pełnni sie z tą wypowiedzia zgadzam :idea:

Pozdrawiam

slg - 15-02-2007, 20:21

Ja również w pełni sie zgadzam z opinią Astaga , sam pare miesiecy temu stalem przed wyborem nowego sprzęgła (stare poprostu sie rozsypało) , oczyscie na większosci for ludzie radzili "zmieniaj na jednomas , taniej i lepiej" itp , ja poszedłem droższą i moim zdaniem słuszniejszą drogą i kupiłem nowy zestaw dwumasowy sachsa 228mm , kompletny skręcony i jestem w pełni zadowolony. Nie ma cudów w naturze i jeśli to koło dwumasowe nie byłoby potrzebne w tym motorku , to poprostu vw by go nie montował , a to jak wiemy obnizylo by koszty produkcji silnika , na czym wszystkim producentom teraz zalezy. Wiec odpowiedz na pytanie czy zamieniac dwumasowe koło jednomasowym , jest chyba jasna.
cofee - 15-02-2007, 22:05

Jasne jest to ze takie koło potrafi kosztować 3000 - 4000 - 5000 zł :) Co do wszelkich zmian to tylko praktyka i czas poakzą... u mnie przy gaszeniu słychac puknięcie, koło sie sypie wiec musze tez tarczę kupic i moze w koncu na pomiar to Pana Marka...
Astag - 18-02-2007, 18:13

Ciagnąc wątek dwumas dalej to po wymianie kompletu sachs-a (koło dwu+tarcza+docisk) za 1300zł kompet autko chodzi jak nowe. Cichutko bez drgań. Koszt kopletu jednomasy to ok 1200Valeo. Czy jest sens szukać zamienników gdy oryginał jest w tej samej cenie? Polecam stronę http://www.swiatmotoryzac...e=czytaj&id=118
Chętnie podam parametry owego sprzęgła bo znalazłem go na stronie niemieckiej stronie sachs-a i ku zdziwieniu w sklepie sprzedawców jest ono dostępne http://webcat.sachs.de/in..._KZ=P&KMODNR=0&

[ Dodano: 18-02-2007, 18:17 ]
Tylko wymiana na nowe prześledz cały temat znajdziesz odpowiedz dlaczego. Wyciągnięcie skrzyni to chwila roboty a poco robić to dwa razy!!!!cofee,

cofee - 18-02-2007, 22:04

Polityka cenowa koncernu VW jest akurat w tym przypadku rzeczywiście dla ludu. Fiat oferuje kolo za 2000zł brutto do JTD 105KM. Znalazlem za 1300 zł przez znajomego. Toyota to cos ponad 3000...podbonie Volvo Ford itd dlatego niektórzy zastanawiją się nad tłumikiem na tarczy ....

Pozdrawiam

Jackiller - 19-02-2007, 10:47

Ford Auto Plaza Wawa
grudzień 2006

koło Luk: 1100pln
komplet sprzęgło+wysprzęglik: 830pln
śruby i inne duperele: 110pln
robocizna: 1000pln :evil: :evil: :evil:

(na szczęście to nie ja)

A tak na pocieszenie, ceny koła zamachowego dwumasowego:
Audi A6 3175 PLN
C4 2129 PLN
Peugeot 607 2735 PLN
Octavia 2150 PLN
Megane 2831
VW Passat 2150 PLN
Toya Avensis 5600 PLN
Mondeo 2.0 TDCi 1512 PLN
za Poradnikiem Auto Świat

A ciekawe co to je to ??

Pozdrawiam

tryna - 19-02-2007, 14:25

A czy to prawda, że nie wszystkie silniki 1.9TDi z grupy VAG wyposażone są w koła dwumasowe?? Czy znana jest Wam lista oznaczeń takich silników??
Maicroft - 19-02-2007, 19:14

tryna, Stare TDI mialy jednomasowe kolo. Teraz maja dwumasowe.

Jackiller napisał/a:
Octavia 2150 PLN
Dlarego powstal zamiennik Sachsa za ~1300zl i po sprawie.
hsurim - 19-02-2007, 22:18

Maicroft napisał/a:
tryna, Stare TDI mialy jednomasowe kolo. (...)

Tzn. do kiedy ? :?:

Maicroft - 20-02-2007, 08:46

Na pewno 1Z i nie wiem czy tez nie pierwsze AFN-y.

Octavia kazda ma dwumase :)

tryna - 20-02-2007, 15:04

No właśnie sam dociekam danych, na jakiej podstawie można stwierdzić jakie auto ma dwumasę, a jakie jedno.

Warto byłoby też podać dane, gdzie i jakie koło można kupić w miarę rozsądnej cenie

Rufi - 27-02-2007, 13:39

Zawsze mi sie wydawało, że jest to forum o modyfikacjach (tuning) jak sama nazwa wskazuje, tym czasem dowiaduje sie, że najlepsza jest seria bo wsumie fabryka zawsze ma racje. :lol:

Znam wielu włascicieli mocnych 1.8T, którzy w miejsce swojej wspaniałej i jakże zaawansowanej technicznie dwumasówki wsadzili odelżone jednomasowe koło zamachowe i NIGDy nie mieli jakis problemów z silnikiem czy przeniesieniem napedu.

Jakby wszystko było takie genialne w tych dwumasówkach to taka firma jak Fidanza nie miał by raczej chyba miejsca bytu, a gdyby zamiana DM na JM była taką zbrodnią dla samochodu, chyba by nie mieli takiej rzeczy zadowolonych klientów.

Jackiller - 27-02-2007, 21:08

Rufi napisał/a:
Jakby wszystko było takie genialne w tych dwumasówkach to taka firma jak Fidanza nie miał by raczej chyba miejsca bytu, a gdyby zamiana DM na JM była taką zbrodnią dla samochodu, chyba by nie mieli takiej rzeczy zadowolonych klientów.

To tylko kwestia marki auta

jak widac, po raz kolejny z resztą, grupa VAG jest "zastępowalna"
Niestety - podejrzewam, że jak bym wsadził jednomasę do swojego TDCI choojnia z Kootasówą by z silniczka została.

Druga sprawa... to nie wiem jak kolega, aledlamnie jest oczywistym, że rozwiązania fabryczne nie sa tyle najlepsze, co chyba trwalsze. Pomijając klotzki, zawiechę, tarcze...
Ale niestety... tuning nie wydłuża żywotności auta....wwiększości przypadków.
SUBIEKTYWNIE.

aw69 - 06-03-2007, 17:17

Witam !
W swoim golfie 3 mam zalozony sprzeglo jednomasowe SACHSA dedykowany dla VR6 jezdze juz na nim rok czasu moment obecny 400 Nm i znakomicie sobie daje rade, zadnych uślizfgów, na dniach wrzucam motor ALH gdyz moj 1Z juz ledwo dycha wiek i swój przebieg oraz mody swoje pokazaly, Jednak zostaje dalej przy jednomasie zostawiam kolo zamachowe od 1Z.

fałwej - 03-02-2008, 15:15

Czytałem z uwagą wiedzę zawartą w tym tamacie na temat DM. Ale poszedłem za przykładem mojego przedmówcy i kolegi zza oceanu. Czyli wywaliłem padniętą DM i wstawiłem JM wraz ze sprzęgłem i tarczą. Wszystko nowe i dedykowane do mojego auta (vw passat b5) jako zamiennik produkowany przez firmę VALEO.
Koszt takiego zastawu na dzień pisania, to w granicach 1300zł. Pewnie jeszcze zależy w jakim sklepie, ale mnie tyle to kosztowało.
A efekty? Nie wiem co ma piernik do wiatraka, ale auto lepiej mi pali jak zimny, zmiana biegów odbywa się tak samo jak w poprzednim zestawie bez zgrzytów i jakichkolwiek negatywnych objawów. A drgania? nieznzcznie się podwyższyły na wolych obrotach. Znam takich co w pogoni za likwidacją drań wymieniali co po drodze napodkali włącznie z DM, poduszkami i jeszcze Bóg wie co , a dgrania pozostały bez zmian. Czyli dużo zachodu i pieniędzy a efekt żaden. Ja twierdzę,że efekt uzyskałem, nowy zestew w skrzyni, bez tej >cenzura<.....nej dwumasy, która przespaża więcej kłopotów niż pożytku.

Bogumił - 04-02-2008, 17:50

Witam

Poczekaj, a w niedługim czasie wysypie się tłumik drgań skrętnych na tarczy sprzęgła i dopiero to będzie grzechot. Na razie wszystko jest nowe i ścisłe, ale czas pokaże... Firma "WALNEŁO" nie słynie z niezawodności produktów. Takie jest moja prywatna opinia.

Pozdrawiam

fałwej - 08-02-2008, 21:12

Witam Bogumiła.
Powiem prawde, ze spodziewałem sie Twojego zdania po moim poście. Zapewne to Ty jesteś więkrzym specjalistą niż ja, ale ja jestem optymistą i czytałem juz nie jedną opiniję nie tylko na tym forum na temat tego rozwiązania. Pozwala mi ta sądzic, że nic nie powinno sie dziac z tym tłumikiem drgań. Pożywiom uwidiom :D

Pozdrawiam.

Jackiller - 08-02-2008, 23:15

fałwej napisał/a:
Czyli wywaliłem padniętą DM i wstawiłem JM wraz ze sprzęgłem i tarczą. Wszystko nowe i dedykowane do mojego auta (vw passat b5) jako zamiennik produkowany przez firmę VALEO.
Bogumił napisał/a:
Poczekaj, a w niedługim czasie wysypie się tłumik drgań skrętnych na tarczy sprzęgła
fałwej napisał/a:
Pozwala mi ta sądzic, że nic nie powinno sie dziac z tym tłumikiem drgań.
Bogumił napisał/a:
Firma "WALNEŁO" nie słynie z niezawodności produktów.

Ale podobno "przygotowała" ZESTAW tak, bt własnie taka sytuacja nie nastąpiła. Co wzmocniła co zmieniła nie wiem. W każdym razie mój kumpel 1.8T (150) śmiga na tym zestawie jużjakiś czas i póki co bangla.

Marko77 - 15-03-2008, 16:09

Bogumił,
Witam serdecznie. Jestem nowy więc jakby co to proszę o taryfę ulgową ;-)
Mam pytanie: czy uszkodzone,niesprawne lub źle zamontowane koło dwumasowe ma wpływ na wał korbowy? Pytam ponieważ mój kolega ma Signum z silnikiem 2.2 DTI i strzelił mu wał korbowy a kilka lub kilkanaście tyś km wcześniej zmieniał koło dwumasowe na nowe z salonu. A może wały korbowe w tych silnikach są kiepskie? Proszę o odpowiedź ponieważ sam chcę kupić signum lub vectre z tym silnikiem. :)

Rogal - 01-06-2008, 14:00

Marko77 napisał/a:
Bogumił,
Witam serdecznie. Jestem nowy więc jakby co to proszę o taryfę ulgową ;-)
Mam pytanie: czy uszkodzone,niesprawne lub źle zamontowane koło dwumasowe ma wpływ na wał korbowy? Pytam ponieważ mój kolega ma Signum z silnikiem 2.2 DTI i strzelił mu wał korbowy a kilka lub kilkanaście tyś km wcześniej zmieniał koło dwumasowe na nowe z salonu. A może wały korbowe w tych silnikach są kiepskie? Proszę o odpowiedź ponieważ sam chcę kupić signum lub vectre z tym silnikiem. :)

Prawdopodobnie stare koło DM "stało" albo wystąpił inny klasyczny problem z nim. Wtedy wał korbowy oraz panweki dostają dużo mocniej. Koła zamachowgo nie da sie innaczej założyć niź tylko w jednej pozycji. W produkcji także wał i koło są ważone osobno wiec jedyny problem to pozostałość po starym DM.

W Silnikach JTD zdarza się, że kiedy koło DM stanie (tzn zrobi sie z niego JM) to pada wał albo wycierają się panewki.

Po to też zastosowano koła DM.

Pozdrawiam

fałwej - 12-10-2008, 10:13

Odzywam się w temacie bo właśnie mija 9-ty miesiąc od czau jak śmigam na kole JM wyżej opisywanym w moim aucie. Jak dotychczas nagatywnych skutków ani nie widać ani nie słychać, wbrew oczekiwaniom naszego kolegi BOGUMIŁA. Upłynie rok i na pewno sie odezwę i napiszę co i jak.
marewel - 12-10-2008, 16:27

Jeszcze powiedz mi czym jest twój rok do aut które jeżdżą na DM ponad 10 lat?
Firma projektując układ napędowy nie tworzy go z myślą ze ma jeździć rok.

fałwej - 12-10-2008, 16:53

Rok to jedna dziesiąta z całej dekady.
Bart-qlka2 - 14-10-2008, 10:44

Witam wszystkich!
Mam takie pytanie czytam o tych kołach dwumasowych od jakiegoś czasu bo noszę się z zamiarem kupna noeszego diesla niż mam np. Toyoty Avensis w której z tego co się zorientowałem koło te sypie się dość często.
Zastanawia mnie jedna rzecz. Czy winna jest sama idea koła w tym modelu czy raczej jego wykonanie a co za tym idzie czy po wymianie padniętego koła na nowe jego trwałość będzie równie krótka jak oryginału czy poprawiono coś w tym względzie?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

b52 - 14-10-2008, 18:27

Moje doświadzenie z kołami dwumasowymi Toyota Rav4 2003r rozsypało się po 79tys. Citroen C5 1,6HDI 2005r odzywa się po przebiegu 62tys. Jedno wielkie G niezależnie od producenta.
Bart-qlka2 - 16-10-2008, 23:09

Sorry za może głupie pytanie ale jak wygląda sprawa z dieslu z automatyczną skrzynią? Też ma koło dwumasowe czy jakiś inny "sprytny" wynalazek?
gebek - 17-10-2008, 07:12

Bart-qlka2, w grupie VW z DSG wystepuje DM.
andrews - 08-01-2009, 04:30

Zapewne jest to zabawka droga, ale bardzo skuteczna w działaniu. Kto nie wierzy, niech wsiądzie do starego "zetora" i wykona kilka gwałtownych przyśpieszeń i hamowań silnikiem. Różnica jest natychmiast wyczuwalna.
Ale powracając do naszego kosztownego koła dwumasowego. Czy można je zastąpić starym jednomasowym kołem zamachowym? Odpowiedź brzmi: nie!

Witam rzeczywiscie zgadzam sie z tym co pan napisal,mialem okazje przerabiac ten temat w vw bora z 2000r. 1.9 tdi 90km ,alh jak dobrze pamietam wymienilem komplet kolo dwumasowe+tarcza+docisk+lozysko, dosyc ciekawa konstrukcja mysle ze jest to dobre rozwiazanie ale drogie(250 funtow w moim przypadku) tak dla informacji objawy to wibracje przy ruszaniu a w momencie polozenia stopy na pedal sprzegla przy wlaczonym silniku wyczuwalne nie rownomierne drganie.. poza tym nie wiem czy to normaln e ale gdy mechanik sciagnol tarcze to kolo zamachowe bylo przesuniete a kilka stopni tak ze otwory na sruby nie zgadzaly sie ze srubami. przed ta awaria nie mialem pojecia co to dwumas... ps.slyszalem tez ze samochody z dwumasowym kolem miewaja rzadkie awarie skrzyni biegow..? pozdrawiam

Bogumił - 08-01-2009, 10:43

andrews napisał/a:
nie wiem czy to normaln e ale gdy mechanik sciagnol tarcze to kolo zamachowe bylo przesuniete a kilka stopni tak ze otwory na sruby nie zgadzaly sie ze srubami.

To normalne. W wyniku utraty sprężystości sprężyny obwodowe obsiadły i stąd to przesunięcie.

Pozdrawiam

mentol - 10-01-2009, 20:32

Mam problem odnośnie dwumasówki w mondeo TDCI 130 KM rok 11.2002, po wymianie koła dwumasowego i łożyska hydraulicznego sprzęgła samochód nie chce odpalić, kręci rozrusznikiem ale nawet nie załapie na chwilę. Kolega podpiął pod komputer i mówi że to coś z alarmem, bo żadnych błędów nie wykazuje. Alarm Cobra 3868. Dodam jeszcze że akumulator nie był odłączany podczas wymiany, możliwe że masa była na krótko odłączona. W instrukcji tego alarmu, jest taki punkt... Zabezpieczone strefy: i jest zaznaczone "pompa paliwa" Tylko że przy tej pompie nie było nic robione, poluzowaliśmy jednego wtryska i paliwo leci podczas kręcenia rozrusznikiem.

Czy możliwe jest że koło zostało źle zamontowane i dlatego nie chce odpalić?

bohun - 10-01-2009, 20:49

A CKP jest cały :?:
mentol - 10-01-2009, 20:56

bohun napisał/a:
A CKP jest cały :?:

rozumiem ze czujnik położenia wału, tak cały jest, pare razy go sprawdzali i nic;/

szatanek - 12-01-2009, 00:15

dwumasowka nie ma nic do odpalania auta, co innego jak załozylibyscie inne koło i rozrusznik nie zazębiał by sie o wieniec ale to całkowicie wykluczam. Wydaje mi sie ze podczasz wkładania skrzyni nie popodpinaliscie wszystkich wtyczek lub cos sie niechcący samo wypieło, posprawdzaj wszystko.
mucha - 13-01-2009, 21:07

W kwestii: wymieniać dwumas na jednomas :?:
Po wymianie kompletu sprzęgła (koło jednomasowe, tarcza podatna, docisk- Sachs do 650 Nm) w silniku BKD, zespół napędowy wydaje odgłosy zbliżone do sieczkarni.

shadow - 19-01-2009, 00:16

Czy napewno zalozyliscie takie same kolo ?? W mondeo byly na poczatku montowane inne kola tzn kolo jest prawie takie same (rozmiar i mocowanie) rozni sie tylko zebatka czujnika polozenia walu
mucha - 21-01-2009, 21:37

shadow napisał/a:
Czy napewno zalozyliscie takie same kolo ??

Takie same tzn. jakie :?:
Generalnie samochód ten nie jest używany na codzień i nie ma pięknie brzmieć, tylko jechać i być jak najbardziej bezawaryjny, przy długotrwałym butowaniu.

Needspoon - 04-02-2009, 21:52

Witam panie bogumil
Pisze do pana poniewaz potrzebuje POMOCY i rady.Opowiem krotko, otoz mialem objawy telepania silnika w moim golfie IV AHF z 98, wiec po przeczytaniu pana postu na temat kola dwumasowego i naradzie z mechanikiem Wymienilem kpl kola dwumasowego z tarcza dociskiem i 2 lozyskami firmy LUK(nowe). I nie powiem, auto calkiem inne ale niestety zauwazylem ze silnik wpada w drgawki tylko wtedy gdy jade ponizej 20km/h na biegu jalowym a pedal sprzegla jest w gorze, ale gdy wcisne na biegu jalowym dalej jadac ponizej 20km/h pedal sprzegla drgawki ustaja. Dlaczego tak jest?? spotkal sie pan z takim przypadkiem?:( czy mozliwe jest ze kpl dwumasu byl wadliwy lub zle zamontowany? mechanik mowi ze to cos ze skrzynia nie tak i narazie na pocztek mowi zeby wymienic olej przekladniowy. czy to cos pomoze>Blagam o pomoc bo juz nie mam sil, a jak wiem pan sie na tym dobrze zna.dziekuje z gory za odp.pozdrawiam

Macieto - 10-02-2009, 08:43

Cześć

Jeżeli chodzi o dwumas w silniku BKD to mogę powiedzieć że jestem już po przejściach

przekleje swojego posta z forum seata leona i jak macie jakieś rady dla mnie to płacę złotem :-)

Cytat:
Panowie

To o czym tu piszecie to jeszcze nic w porównaniu z tym co ja teraz przechodzę.......

Samochód ma przejechane 70000km i od jakiegoś czasu mam następujące wku##%$ące objawy:
przy mocniejszym przyspieszaniu od ok 1800 obrotów do ok 2300 obrotów (ale na wyższych obrotach też przy ostrzejszym przyspieszaniu) samochód dostaje poważnych drgawek (przód samochodu).
Dzieje się to na biegach 4 5 i 6 ale tylko na rozgrzanym silniku.
Po ostrzejszej jeździe jak staje na skrzyżowaniu to samochód na biegu jałowym też trochę telepie.

Czytając różne fora sam doszedłem do wniosku że to jest koło dwumasowe. Pojechałem do ASO i tam po kolei dwóch mechaników stwierdziło to samo.
Z bólem serca i portwela kupiłem cały zestaw sprzęgło+dwumas+łożysko (nowe SACHS) i pojechałem do warszawskiego ASO na wymiane.

Wymieniłem 5 lutego (szkoda że nie spojrzałem tutaj że macie zlot w Wawie) i nic to nie dało.
Jutro jade do ASO pytać się co dalej. Bo nie da się z tym jeździć a co dopiero żyć.
Felgi i opony są nowe i wyważone. Poduszki nie sprawdzałem. Mam stare koło dwumasowe i może wieczorem wrzucę fotki.
Ogólnie jestem załamany jak cholera......

Cytat:
Słuchajcie w serwisie jak wyjęli mi dwumas i zrobili jego oględziny to powiedzieli że faktycznie jest "uszkodzony". Ja się na tym nie znam za bardzo ale widziałem gdzieś na necie foty "uszkodzonych" dwumasów i w porównaniu z nimi to mój wygląda jak nówka :-)

weźcie powiedzcie jak oceniacie mój zużyty dwumas (i sprzęgło):

Dzisiaj jade do ASO pokazać jak chodzi auto po naprawie i będziemy myśleć co robić dalej.
Dam wam znać jaki jest finał tej spawy rodem z archiwum X ;-)

pzdr
Maciek

szatanek - 10-02-2009, 21:50

Kolego po tych zdjęciach nikt Ci nie powie czy twój dwumas jest dobry czy zuzyty, tu nie chodzi o powierzchnię cierną zamachu, tylko o stan wewnetrznych sprężyn,elementów zderzakowych i łożyskowanie obu mas. Zdjęcia które oglądałeś to były pewnie zdjęcia masakrycznie uszkodzonych dwumasów więc twój przy nich moze i wygląda jak nowy co nie oznacza ze do eksploatacji dalszej sie nie nadaje.
grzegorzp - 10-02-2009, 23:08

po co wkleiłeś to samo w dwóch tematach?
harry 47 - 21-03-2009, 14:52

Panie Bogumile. Skoro jest Pan dobrze zorientowany w temacie kół dwumasowych, to może mógłby mi Pan napisać, co jest przyczyną uszkodzeń tych części. Pytam, bo chciałbym sobie kupić leona fr. Znalazłem takiego, który budzi moje zainteresowanie, ale koleś w opise auta nadmienił, że wymieniał przy nim część będącą przedmiotm dyskusji na tym blogu. I teraz nie wiem, czy jest to wynikiem zużycia typu klocki hamulcowe, a może to efekt pirackiej jazdy, bądź jakiegoś mankamentu auta po wypadku?Bardzo proszę o odpowiedź.
grzegorzp - 21-03-2009, 15:19

jest to wynikiem jazdy na za niskich obrotach, szczególnie przyspieszanie na 4 i 5 bigu z obrotów poniżej 2000 jest bardzo "niszczące" dla dwumasu.
harry 47 - 21-03-2009, 17:15

grzegorzp

Wielkie dzięki za pomoc.

QBAelectric - 22-03-2009, 22:57

Panowie przepraszam ze w tym temacie ale mam w swoim ALH do wymiany dwumase bo juz jak biegi zmieniam to mam wqrzajace poszarpywania i pojawila sie chyba dosc promocyjna oferta LUK http://allegro.pl/item581...di_a3_leon.html

i czy jest tam jakiś haczyk czy mozna smiało kupowac?...auto mam z wirusem i mam obecnie 130KM i 301Nm..obecne sie nie slizga ale telepie i te szarpania przy zmianie biegów.

wesol - 23-03-2009, 06:58

ALH ma seryjnie slabsze sprzeglo jak ASV czy AHF i wytrzymuje gora do 280-290 Nm. Dwumasa tez ma swoja zywotnosc wiec moze i przywszla pora na nie. Zapodaj jaki przebieg masz dla celow statystycznych. Osprzet lukas-sachs jest okej. Ale valeo nie poleca sie.
QBAelectric - 23-03-2009, 07:03

Witam...chciałbym LUK'a o Valneło nie mysle nawet...a Sachs nie wiem w jakich cenach....

Mój przebieg to dobija do 210tys....czyli ten komplet z linka wyżej będzie OK?...

Widze własnie że ceny Sachs bardzo podobne...ale które lepsze?..

Hrabonszcz - 03-04-2009, 03:47

Witam . Panowie właśnie w mojej Hani zaczęło się ślizgać sprzęgło :/ Mam do was pytanie czy przy wymianie zaleca się również wymianę koła dwu masowego?
fałwej - 08-04-2009, 19:39

Zaleca się, ale pod pewnymi warunkami, to już mechanik musi rostrzygnąć.

[ Dodano: 08-04-2009, 19:43 ]
A teraz do wszystkich co czytają ten wątek od początku, czyli koło dwumasowe.
mija już 15 -sty miesiąc jak smigam na kole jednomasowym wstawionym zamiast DM. Nadal bez negatywnych zmian- to dla wiadomości pesymistów, którzy tu się rozpisywali na temat mojej zamiany.

poziomek - 09-04-2009, 12:07

fałwej napisał/a:
Zaleca się, ale pod pewnymi warunkami, to już mechanik musi rostrzygnąć.

[ Dodano: 08-04-2009, 19:43 ]
A teraz do wszystkich co czytają ten wątek od początku, czyli koło dwumasowe.
mija już 15 -sty miesiąc jak smigam na kole jednomasowym wstawionym zamiast DM. Nadal bez negatywnych zmian- to dla wiadomości pesymistów, którzy tu się rozpisywali na temat mojej zamiany.

istotniejsze jest Ile kilometrów zrobiłeś na nim?

grzegorzp - 09-04-2009, 18:12

jakoś 1z jeżdżą WIEEEELE kilometrów na jedno masie i nic im nie jest
ja na razie zrobiłem około 5000km po wymianie na jednomas, i troszeczke bardziej zdecydowanie sprzęgło łapie i tyle, przy redukcji szczególnie czuć brak "tłumienia".
ale tak to wszystko w normie, sprzęgło nawet lżej pracuje, zaznaczę jednak, że gdybym nie szedł w większe moce to do 160KM i 320mn zostawiłbym dwumas a nie wymieniał na jednomasowe koło

Bogumił - 19-11-2009, 23:16

Witam

W związku z wieloma zapytaniami w sprawie awarii i sposobach diagnozowania dwumasowych kół zamachowych, postanowiłem pokazać "sekcję" uszkodzonego koła, wymontowanego z "Toyoty Avensis 2,0 D4-D".
Objawy choroby to:
1. Głuche stuki w okolicach połączenia skrzyni biegów z blokiem silnika, zarówno przy uruchamianiu, jak i gaszeniu silnika.
2. Silne wibracje silnika na biegu jałowym, zanikające częściowo podczas spokojnego ruszania pojazdem z miejsca.
3. Stuki w układzie napędowym podczas gwałtownej zmiany obciążenia układu napędowego; (gaz-hamulec-gaz).
Takie proste objawy, umożliwiają szybką diagozę i po kłopocie. Jednak można napotkać i takie uszkodzenia kół dwumasowych, które poza wibracjami nie dają żadnych efektów dźwiękowych (zatarcie elementów ślizgowych, z równoczesnym połamaniem sprężyn obwodowych). Użytkownicy aut, którzy sami próbują usunąć przykre wibracje, w pierwszej kolejności wymieniają poduszki silnika, a nieliczni, całe koplety wraz z poduszkami skrzyni biegów i kołyski zawieszenia. Źle postawiona diagnoza, to zbędny wydatek i niepotrzebna strata czasu, a o robocie nie wspomnę...
A teraz w kilu słowach przedstawię co w tym kole siedzi i co się psuje. Uważni forumowicze mieli już możliwość obejrzenia koła z "Forda Focusa" i z "VW", teraz czas na "Japońca". Koło w/w "Toyoty" wyprodukowała Firma "AISIN", wiodący producent części zamiennych, oraz na pierwszy montaż.

To koło ma bardziej masywną budowę, niż wspominane wyżej koła "Forda", czy "VW". Mogłoby się wydawać, że jego trwałość będzie dłuższa. Nic bardziej złudnego. Dziewięćdziesiąt tysięcy kilometrów i wymiana na nowe.

Po drugiej stronie widać otwory po wcześniej zerwanych zaślepkach z folii samoprzylepnej, pod którymi znajdują się śruby mocujące przylgnię tarczy sprzęgła.

Kolejno roznitowujemy dwa pierścienie przylgni koła zamachowgo (styk koła z płaszczyzną wału korbowego.
Cyfrą 1.- zaznaczono pierścień wewnątrz koła, zać cyfrą 2.- pierscień przylegający do wału korbowego.

To umożliwiło wyjęcie przylgni tarczy sprzęgła wraz z łożyskowaniem piasty, zaznaczonym zieloną strzałką.

Kolejne zdjęcia przedstawiają dokładnie łożysko i osadzoną w nim tarczę. To właśnie to łożysko umożliwia ruch oscylacyjny w/w przylgni.

Pozostało do demontażu serce koła, czyli tłumk drgań skrętnych. Aby dobrać się do niego, trzeba rozciąć część koła zamachowego. Wykonujemy to na tokarce, uważając na bezpieczne zamocowanie ciężkiego elementu w uchwycie. Trochę wiórów i dostęp do wnętrza gotowy.

Jak widać na foto powyżej, udało się. Wycięty pierścień z korpusu koła, odsłania budowę tłumika drgań i powstałe w nim uszkodzenia.

Widoczne wydarcia wewnętrznej powierzchni obudowy, wskazują na długotrwałą eksploatację uskodzonego koła.

Ułożone obwodowo stalowe sprężyny, o zróżnicowanej grubości drutu, wciśnięte pomiędzy aluminiowe ślizgacze, mają płynnie przenieść moment obrotowy i zapobiec przedostawaniu się drgań z silnika, na układ napędowy (zwłaszcza na biegu jałowym).

Uszkodzeniu uległy te najtwardsze sprężyny. Tak to już jest, że to co twarde, jednocześnie jest kruche.

Tu widać dokładnie, jakie spustoszenie poczyniła pęknięta sprężyna.

Te połuszczone kawałki czegoś??? to zbrylony smar, który dawno stracił jakie kolwiek własności smarne. Wnętrze koła nie jest hermetyczne. Do środka wnika pył ze ścierajacych się okładzin tarczy sprzęgła. Dodatkowo wysoka temperatura sprzyja wysychaniu smaru. Na początku eksploatacji, jest fajnie i miło. Silniczek ledwo szemrze pod maską, ale w miarę upływu czasu i przybywania przebytych kilometrów, czar pryska. To co szemrało, zaczyna klekotać i walić, a to so cicho syczało, piszczy i dudni. W temacie awaryjności pojazdów można wiele mówić i pisać, ale jedno jest pewne, lepiej nie będzie. Producenci prześcigają się w co raz to nowych pomysłach, ale im więcej kombinacji, tym produkt staje się mniej trwały. Powracając do koła dwumasowego, wymyślono je po to, by przeciętny silnik wysokoprężny ubrać w stringi i wsadzić kilka piór w cztery litery. On ma oczarować nabywcę swą niskazitelnie cichą pracą, brakiem drgań i.t.d. To co dzieje się z tym bajerem po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów, nikogo nie obchodzi. Liczy się pierwsze wrażenie, a to, co potem ...

Pozdrawiam

Lelon - 20-11-2009, 12:57

1.) Jeżeli kończy się sprzęgło to należy wymienić także koło dwumasowe czy wystarczy samo sprzęgło?

Spotkałem się z opinią, że po zmianie samego sprzęgła w niedługim czasie padnie koło dwumasowe, prawda to?

2.) Jeżeli wibracje na biegu jałowym pochodzą od koła dwumasowego to po wciśnięciu pedału sprzęgła powinny ustać?

Bogumił - 20-11-2009, 22:49

Ponieważ demontaż i montaż skrzyni biegów jest dość skomplikowany i czasochłonny, dlatego zaleca się wymianę całego kompletu, łącznie z łożyskiem wyciskowym. Nie jednokrotnie jest ono na stałe połączone z siłownikiem hydraulicznym, co dodatkowo podraża koszt naprawy. Na prawdę w wyjątkowych przypadkach, a takich jest mało, można wymieić sam dosisk z tarczą sprzęgła, oraz łożysko wyciskowe.
W odpowiedzi na drugie pytanie, powiem tak: Jeżeli w kole dwumasowym dochodzi do awaryjnego przesunięcia się masy w postaci uszkodzonych prowadników i popękanych sprężyn, to takie koło z automatu traci wyważenie i bije, że aż miło. Wciśięcie sprzęgła odchyla jedynie docisk luzując tarczę sprzęgła. Nie ma to związku z niewywżeniem koła zamachowego.

Pozdrawiam

Lelon - 22-11-2009, 11:08

Dziękuję za odpowiedź.

Wnioskuję, że nie ma reguły, że koło dwumasowe leci zaraz po wymianie sprzęgła.

kopytko29 - 01-12-2009, 18:30

witam
Czy moze podać Pan jakies namiary?Chciałbym zapytać Pana odnośnie kola dwumasowego w golfie 1.9Tdi

TomTDI - 11-01-2010, 18:43

W aso przy pierwszej reklamacji w silnikach 1.9 TDI 90/100/105/110 fabryka zaleca wymienić dwumas na lite (jednomaswe) koło zamachowe. :mrgreen:
kornat - 12-01-2010, 09:26

TomTDI napisał/a:
W aso przy pierwszej reklamacji w silnikach 1.9 TDI 90/100/105/110 fabryka zaleca wymienić dwumas na lite (jednomaswe) koło zamachowe.

Szkoda że to zlecenie pokrywa właściciel auta a to przecież wina producenta i on powinien pokryć koszta.

TomTDI - 13-01-2010, 22:54

Cytat:
Szkoda że to zlecenie pokrywa właściciel auta a to przecież wina producenta i on powinien pokryć koszta.

Niezupełnie, jak samochód jest na gwarancji koszty pokrywa fabryka. Jeśli samochód się serwisuje w ASO można spróbować wystąpić o tzw. Dobrą Wolę.

fałwej - 22-01-2010, 19:08

TomTDI napisał/a:
W aso przy pierwszej reklamacji w silnikach 1.9 TDI 90/100/105/110 fabryka zaleca wymienić dwumas na lite (jednomaswe) koło zamachowe. :mrgreen:

Witam kolegów. Cytat jest potwierdzeniem słuszności mojej decyzji o wymianie DM na JM.
Minęły juz 2 lata(40 tys. km.) od wymiany DM. Nadal wszystko działa jak powinno. A co niektórzy pisali, że skrzynia padnie, że wał rozwali panewki, ze coś tam.... Nie twierdzę, że nic się nie stanie, ale potwierdzam przebycie mojego przebiegu bez jakichkolwiek negatywnych objawów.

wesol - 23-01-2010, 06:52

Ecxesnirj nir bylo DM i jakos wytrzymywaly skrzynie. Tyrzeba zrozumiec poco wymyslono dwumas. Tak jak piasm Bogumil- ze robi kawal dobrej roboty jesli chodzi o kulture pracy silnika. Dzisiejszy diesel juz nie pracuje jak ciagnik. Niestety cos kosztem czegoś. DM nie ma nic do uszkodzenia skrzyni. Jesli tak by bylo to odrazu mowie ze siadniety dwumas wykonczyl by 5 razy szybciej skrzynie niz sztywne kolo.
zibi.sdz - 24-01-2010, 22:01

Witam wszystkich
Mam taki problem w moim golfie.
otóż wcześniej przy zmianie biegu z 3 na 4 i z 4 na 5 czasami przy puszczaniu sprzęgła było słychać dziwne pół sekundowe kwiczenie. Ostatnio podczas tych dużych mrozów owe kwiczenie dało sie słyszeć podczas normalnego ruszania (póki co słyszałem 2 lub 3 razy na zimnym silniku) Dużo słyszałem o tej nieszczęsnej dwumasie i tak sie zastanawiam czy to przypadkiem nie to. Mój statek to golf IV AHF ,99 rok przebieg 135 tyś - ale pewnie był kręcony.

fałwej - 26-01-2010, 19:03

Wejdź na forum Golfa. Tam na pewno się dowiesz.
rosomakx4 - 28-01-2010, 07:50

Poziom oleju masz ok ?
Przebieg na 99% masz kręcony ,co wogóle się działo z autem do końca niewiesz warto więc zadbać o wymiane oleju i w skrzyni .Dwumas nie skrzypi :)

fazi - 12-02-2010, 20:14

Mam kilka pytań.
1. Czy koła dwumasowe stosowane w przez VW w silnikach 1.9 TDI i 2.0 TDI wytrzymują tylko 90 tyś i wymienia się praktycznie jak rozrząd?
2. Czy w silniku 1.9 TDi 90km też jest dwumasowe koło zamochowe
3. Czy wszystkie silniki 1.9 TDI 110 km posiadają już dwumasowe koła
4. Dlaczego tak często mówi się, ze trzeba wymienić dwumasowe koło w w silnikach tdi i czy ten sam problem z kołem zamachowym występuje np w BMW 320d E46

wesol - 12-02-2010, 20:37

dwumasy mozna powiedzec ze sa czescia wymienna bo sie musza zuzywac. Duzo zalezy od tego jak sie jezdzi. Wszytsko jest na forach wiec wystarczy poszukac i poczytac. Cierpi na to kazda marka ktora jes tsuje- nie ma reguly.
Lelon - 12-02-2010, 20:49

1. NIE. Ja miałem 197tys km w 1.9TDI i dwumasa była zdrowiutka. Poza tym w nowszych 1.9TDI i 2.0TDI rozrząd wymienia się co 120tys km, a nie co 90tys km.

2. W starszych 1.9TDI 90KM na pompie VP nie zawsze była dwumasa, bodajże niektóre AGRy miały jednomasowe koło.

3. Tak

4. Nie wiem dlaczego tak często się o tym mówi :lol: W BMW też jest dwumasa i też się ją wymienia jak się zużyje :roll:

Los22 - 14-02-2010, 22:07

Nie chcę zaczynać nowe wątku bo to o co chciałbym zapytać dotyczy częściowo tego.
A mianowicie wymieniłem koło dwumasowe na jednomas VALOE i zauważyłem, że nieco głośniej chodzi skrzynia - szczególnie pierwszy i drugi bieg jak jadę pomału, bez gazu. I jeszcze jedna rzecz to drżenie, które czuć jak mocno depnę na 2 i 3 biegu. Moje pytanko, jak wymienię olej (może zalać trochę więcej niż powinno być) to objawy trochę ustąpić (ucichnie skrzynia), czy tak już zostanie na jednomasie.
W końcu w JM sprężyny też są na tarczy i tłumią drgania, to dlaczego występuje aż taka różnica między DW a JM.

wesol - 15-02-2010, 12:15

Mozesz troszke wiecje dolac oleum do skrzynki( tylko bez przesady) jak poziom kontrolny- tak z 1 do 2 cm wyzej tak samo jak mozna zalzac. Jest to zalecane nawet w kilku markach i typach aut w serwisie przez producenta. Sporo mozna wyczytac na forach zagranicznych najlepiej niemieckich. Nie wiadomo do konca jakie sa sprezynki na tarczy w tym zestawie valeo ale mysle ze nie musisz sie obawiac problemow. Ciekawi mnie natomiast ewentualna wymian atarczy w przyszlosci jak sie zużyje- mozna cos bez problemu dopasowac z innej firmy np sachs itp?
Wracajac do oelju to mam zaslyszane info ze b.dobrym olejem do skrzyn jest Castrol SMX-S mimo iz nielubie tej firmy. Ja tam standardowo sprawdzam olej w swoich autach i dolewalem elfa ktory kiedys zakupilem.

Los22 - 15-02-2010, 18:49

Podejrzewam, że sprężyny na tarczy są poprostu mocniejsze, twardsze niż w dwumaskach, albo są jeszcze nowe i z czasem trochę "zmiękną". Skora taka firma jak VALEO zaczęła seryjną produkcję alternatywnych zestawów sprzęgła stosują koła zamachowe jednomasowe to znaczy, że mogą one być bez strachu montowane. Generalnie nie odczuwam żadnej różnicy oprócz trochę głośniejszej skrzyni, ale tylko na 1 i 2 biegu no i lekkie drgania przy wciśnięciu pedału w podłogę aż przekroczy 2tyś obrotów i wszystko wraca do normy. Myślę że 200-300ml nadmiaru oleju załatwi sprawę i skrzynia ucichnie. Auto mam po chiptuningu więc nawet nowa dwumaska na długo pewnie by pewnie nie stykła. Dużo poczytałem przed wymianą i w sumie chyba dobrze, że zainwestowałem 1400zł w komplet z jednomasą niż 2400zł z dwumaską.
sprzegloser - 04-03-2010, 14:00

W przypadku uszkodzonego koła dwumasowego znacznie tańszym rozwiązaniem od kupna nowego koła dwumasowego jest jego regeneracja. Polecam warsztat Sprzęgło Service. Przeprowadzane są tam regeneracje praktycznie wszystkich kół dwumasowych.
wesol - 04-03-2010, 15:45

To ja z ciekawosci spytam ile kosztuje dwumas zregenerowany w tej firmie do silnika ASZ 240mm. Podajecie na stronce ze regeneracja kosztuje 2-3 razy mniej jak nowe. Oczewiscie stare koło jest do zdania. Jesli to nie stanowi problemu to prosilbym i kilk ainnych przykladow cenowych w popularnych autach.
Tuskomatołek - 05-03-2010, 10:50

wesol do zestawu valeo jednomasowego , mozna bez problemu dokupic sama tarcze doscisk czy łożysko
i jest to naprawde dobra przesiadka

wesol - 05-03-2010, 12:07

Tak, jak to wiem i tez jestem zwolennikiem przejscia z DM na JM. Pytam bo kolega sie zalogowal nie tylko tu ale na innych forach i rekalme sobie zrobil firmy a ja chcialem wiecje szczegolow. Moze by podal czy jkaies mozniejsze sprezyny uzywaja czy cos. Skoro pisze ziom ze taniej 2-3 razy to wychodzi na to ze gdzies w okolicach 500 zl powinna kosztowac regeneracja.
grzegorzp - 05-03-2010, 17:19

jaki on dla Ciebie ziom, jak Ty z Goleniowa a on z Poznania?
marewel - 05-03-2010, 20:35

Nie widzialem zestawu jednomasu pod tarcze 240.
marwyk - 06-03-2010, 08:09

oryginalnego nie ma jest jakaś kombinacja
wesol - 10-03-2010, 21:01

marwyk napisał/a:
oryginalnego nie ma jest jakaś kombinacja

ori zestawy valeo oraz ostatnio nawet sie wziął QH

marwyk - 11-03-2010, 17:32

no to daj mi linka dla silnika ASZ - Ford GALAXY - zestaw
wesol - 11-03-2010, 18:30

Tak to nie mam ale zadzwon pod nr kontakotwe i zagadaj co potrzebujesz- klik Doszly mnie sluchy ze Quinton Hazell wzial sie wlasnie mocno za tego typu sprawy. Ponoc ceny tez sa przystepne znaczy sie nizsze jak to co ofeuje valeo. Jedynie nie znam jakosci oraz wytrzymalosc i na niuton. Ogolnie firma dobra bo uzywalem kilku ich czesci. Angole tez cos tam potrafią.
marwyk - 11-03-2010, 19:12

Dzięki w przyszłym tygodniu jak wrócę do Polski zadzwonię
mkaminski100 - 12-03-2010, 08:20

wesol napisał/a:
Tak to nie mam ale zadzwon pod nr kontakotwe i zagadaj co potrzebujesz- klik Doszly mnie sluchy ze Quinton Hazell wzial sie wlasnie mocno za tego typu sprawy. Ponoc ceny tez sa przystepne znaczy sie nizsze jak to co ofeuje valeo. Jedynie nie znam jakosci oraz wytrzymalosc i na niuton. Ogolnie firma dobra bo uzywalem kilku ich czesci. Angole tez cos tam potrafią.

QH robi calkiem sensowne produkty od wielu lat, tylko w Polsce jest malo znany. Dobrze wiedziec, że będą się zajmowali DMF.

chojnask - 06-04-2010, 17:09

szykuje sie do wymiany w toyocie i nie wiem jakie wybrać jak dzwoniłem do sklepu to polecili mi jednomase jest tańsza o 900 zł ale sie boje ze coś innego poleci może ktoś coś podpowiedzec?? :?
przemtor - 06-04-2010, 17:58

chojnask napisał/a:
szykuje sie do wymiany w toyocie i nie wiem jakie wybrać jak dzwoniłem do sklepu to polecili mi jednomase jest tańsza o 900 zł ale sie boje ze coś innego poleci może ktoś coś podpowiedzec?? :?

to do d4d jest w sprzedaży zestaw na jednomasie? Jakiej firmy i ile kosztuje?

wesol - 06-04-2010, 18:19

Poleci Ci jak bedziesz jezdzil na wychlastanym dwumasie. Na jednomasie nigdy sie nic nie stanie. Tu chodzi o kulturę pracy silnika i po to jest stosowana.
chojnask - 06-04-2010, 18:52

macie linka do aukcji na allegro http://www.allegro.pl/ite...s_rav4_d4d.html
ten koleś sam mi je proponował ja dzwoniłem w sprawie dwu :? masowki może sie ktoś na ten temat wypowiedzieć???

[ Dodano: 09-04-2010, 15:01 ]
można zakładać jedno masę dziś to powierdzilem w AOS :D

asko78 - 11-04-2010, 17:53

Kolego WESOL VW Bora ASZ 130KM 237tys.km otóż jestem na etapie planowania wymiany kompletu dwumasowego koło zamachowego. Chciałbym jednak prosić o radę czy ktoś przerabiał podobny temat: DWUMAS/JEDNOMAS wiadomo taniej ale jak to się ma do codziennej eksploatacji (drgania, rezonanse itd.) i dla poszczególnych podzespołów (skrzynia), czy faktycznie praca silnika na biegu jałowym jest głośniejsza, czy słychać jakieś metaliczne dźwięki na biegu jałowym, jak sprzęgło jednomasowe ma się do przenoszonych drgań podczas przyśpieszania z niskich obrotów oraz jak wpływa na płynność zmiany biegów. Niestety nie mam możliwości przejechania się autem po takim zabiegu zaszczepienia jednomasy i dlatego ślę takie pytanie do ćiebie, oraz do innych. Dziękuję i pozdrawiam
poised - 01-05-2010, 10:03
Temat postu: zamiennik 2masy do AJM
Hej, od jakiego modelu paska mogę zamienić JM do mojego AJM
wesol - 01-05-2010, 10:17

Jak skrzynia 6 biegowa to jest jednomas firmy valeo a jak skrzynia 5 biegowa to od podluzengo silnika 1Z audi.
poised - 01-05-2010, 10:18

ale cały zestaw czy mogę tylko same koło zamachowe??
wesol - 01-05-2010, 18:47

Caly zestaw musi byc w w DM jest sztywna tarcza sprzeglowa a w JM tarcza ma sprezynki ktore wlasnie stanowia tlumik drgan skretnych. Zestaw sprzeglowy czy to od poprzeczniak czy to od podluzniaka 1Z jest taki sam roznica jest tylko w zamachu ktory ma wieniec zebaty od strony skrzyni( w poprzeczniaku) albo od strony silnika ( w podluzniaku).
poised - 01-05-2010, 18:53

ok dzięki za pomoc, zabieram się za szukanie :)
p-gol - 11-05-2010, 06:52

Witam.
czy jest możliwa awaria DM po przejechaniu 31000km i dosyć spokojnej jeździe.
Nie ganiam poniżej 2000obr. silnik 2.0 bmn 170km.
kierownica i konsola w aucie wpadają w drgania na biegu jałowym. innych objawów brak.
inna możliwa przyczyna?

pozdrawiam

tm - 11-05-2010, 12:28

poduszki, wtryski?
Apsik - 14-05-2010, 08:11

wesol napisał/a:
Jak skrzynia 6 biegowa to jest jednomas firmy valeo a jak skrzynia 5 biegowa to od podluzengo silnika 1Z audi.

Męczę w/w temat do skrzyń 6 biegowych już od stycznia. W zeszłym tygodniu przyszła z DE paczka jednomas SACHS 240mm. Po założeniu do ASZ (170KM i 385Nm) zdam relację jak to się zachowuje.
Już na pierwszy rzut oka widać że zestaw jest robiony przez tunera, ale ma sobie poradzić z mocnymi TDI, 1.8T a nawet VRT i R32T. Oczywiście napisali "Nur fur motorsport"

p-gol - 26-05-2010, 07:10

Witam.
muszę wymienić DM i przy okazji sprzęgło, zaczyna padać .
Silnik 2.0 170ps BMN altea 4x4,czy jest do tego silnika komplet sachsa performance, czy zostać przy standardzie. Mało info o tym zestawach do tego silnika.
co zastosować?

wp_ck - 25-07-2010, 09:05
Temat postu: Re: Koło dwumasowe.
Witam!! mam maly problem z kolem dwumasowym gaszac silnik slysze taki metaliczny dzwiek i fachowiec powiedzial ze mam kolo zamachowe walniete i ze przez to moze mi palic gorzej na cieplym i akurat teraz mam okazje kupic kolo dwumasowe tylko ze z silnika 130km a ja mam w swoim 115km i czy to robi jakas roznice czy da rade zamienic i bedzie gralo czekam na odpowiedzi meilowe lub tu Pozdrawiam
wesol - 25-07-2010, 09:22

bedzie pasowac oczewiscie jak tez jest od silnika poprzecznego a nie od podluzniaka np passata itp aut.
Bedzie nawet lepsze bo mocniejsze.

wp_ck - 25-07-2010, 10:22

a musi byc z model np ahf czy ajm czy jakos tak bo to kolo dwumasowe pochodzi z golfa 4 tez 6biegowy tylko silnik 130 koni i sie upeniwam czy bedzie gralo bo jak tak to biore:) bo chce koleszka 100zl a jest dobre
tm - 25-07-2010, 12:24

jak tylko hałasuje przy gaszeniu nie musisz już wymieniać a powodem słabego palenia na ciepłym nie jest DMF

100zł - hehe, dobre

wesol - 25-07-2010, 16:35

wp_ck napisał/a:
a musi byc z model np ahf czy ajm czy jakos tak bo to kolo dwumasowe pochodzi z golfa 4 tez 6biegowy tylko silnik 130 koni i sie upeniwam czy bedzie gralo bo jak tak to biore:) bo chce koleszka 100zl a jest dobre

AHF to silnik na pompie i tam jest dwumas pod sprzeglo 228 mm i skrzynie 5 biegowa. AJM to 115 konny ze skrrzynia 6 biegowa. Podobnie z 130 konnym ASZ tez skrzynia 6 biegowa. W tych dwóch ostatnich jest zamach na sprzeglo 240 mm.

wp_ck - 25-07-2010, 17:29

tm napisał/a:
jak tylko hałasuje przy gaszeniu nie musisz już wymieniać a powodem słabego palenia na ciepłym nie jest DMF

100zł - hehe, dobre

no przy gaszeniu slysze mataliczy dzwiek i czasem na cieplym silniku tak jak by zalapie i to kolo robi takie trrr i nie zalacza ze pracuje silnik ale podczas jazdy na obrrotach 1500 to slysze te kolo jak ma jakies wachania i dlaczego nie oplaca sie wymienic a jak sie rozwali i rozwali mi cala skrzynie??

[ Dodano: 25-07-2010, 17:30 ]
AHF to silnik na pompie i tam jest dwumas pod sprzeglo 228 mm i skrzynie 5 biegowa. AJM to 115 konny ze skrrzynia 6 biegowa. Podobnie z 130 konnym ASZ tez skrzynia 6 biegowa. W tych dwóch ostatnich jest zamach na sprzeglo 240 mm.[/quote]

czyli nie ma roznicy czy asz wloze zamiast ajm? wazne zeby bylo z 6 biegowego tak?

tm - 25-07-2010, 18:27

Ważne, aby był taki sam rozstaw śrub i rozmiar koła (rozrusznik, sprzęgło, CKP),czyli jak napisał wesol szóstka skrzynia
wp_ck - 25-07-2010, 20:52

tm napisał/a:
Ważne, aby był taki sam rozstaw śrub i rozmiar koła (rozrusznik, sprzęgło, CKP),czyli jak napisał wesol szóstka skrzynia

aha wracajac do wymiany to mam wymienic jak sie tak odzywa cz ymoge jezdzic i sie nic nie stanie czy moze skrzynia sie rozwalic

wesol - 26-07-2010, 07:12

Nikt ci nie zagwarantuje ze sie nic nie stanie jak dlugo bedziesz tak pomykal. Raczej bardziej jest pewne ze cos sie wydarzy jak nie.
Lukasz3k - 29-07-2010, 21:40
wp_ck napisał/a:
Witam!! mam maly problem z kolem dwumasowym gaszac silnik slysze taki metaliczny dzwiek i fachowiec powiedzial ze mam kolo zamachowe walniete i ze przez to moze mi palic gorzej na cieplym i akurat teraz mam okazje kupic kolo dwumasowe tylko ze z silnika 130km a ja mam w swoim 115km i czy to robi jakas roznice czy da rade zamienic i bedzie gralo czekam na odpowiedzi meilowe lub tu Pozdrawiam

te z ASZ/ARL pasuje bez problemu trzeba tylko kompletne sprzeglo(tarcza i docisk) od 130, i sruby do docisku od 130. Tarcza,docisk i sruby od 115 nie beda pasowac do dwumasy od 130

Pozdrawiam

wp_ck - 30-07-2010, 19:32
aha rozumiem dzieki wielkie a moze mi ktos powiedziec dlaczego go przydlawia na obrotach 3000 i odpuszcza po chwili filtry powietrza paliwa wymienilem przeprogramowalem go tez i nie wiem w czym moze tkwic dalej problem moze to sie sprzeglo slizga? zaduza moc na obrotach nie mam pojecia prosze o pomoc
tm - 30-07-2010, 23:59

wp_ck napisał/a:
przeprogramowalem go tez

co to znaczy?

wesol - 31-07-2010, 07:53

tm napisał/a:
wp_ck napisał/a:
przeprogramowalem go tez

co to znaczy?

nowy soft- aktualizacja zapewne w aso.

wp_ck - 31-07-2010, 12:55

przeprogramowanie czyli wgral mi nowy program do komputera bo czytalem ze po 200 tys. sie psuja i dlatego ustawil mi dawkowanie bo na cieplym zle palil musialem trzymac okolo 5-6 sek a teraz prawie ze na dotyk ale cos mi go przydlawia na obrotach powyzej 3000 ma mala moc nie wiem dlaczego filtry powymienialem na komputerze bylem nie ma zadnych bledow turbina cisnienie ma dobre wiec nie wiem moze przeplywomierz czy nie bardzo?
tm - 31-07-2010, 23:36

czy to przydławienie występuje od modyfikacji softu? jeśli tak, to masz odpowiedź

skoro byłeś "na komputerze" to jakaś diagnoza powinna być postawiona, no chyba że "brak błędów" niektórzy zaliczają do diagnozy to przykro mi

bolekzelow - 06-08-2010, 03:20

Witam wszystkich.Posiadam Fiata Bravo 1,9 JTD z 2000r.Ostatnio padło mi sprzęgło które wymienił mi mechanik na nowe tzn. tarcze,docisk i łożysko.Nic nie wspominał o kole dwumasowym czy jest do wymiany czy nie.Po niecałym miesiącu podczas gaszenia silnika zaczęło być słychać dziwne odgłosy jak by tarcia się blach (to zjawisko narasta).Sprzęgło działa poprawnie i biegi również dobrze wchodzą.Słychać to na wysokości silnika a skrzynią biegów.Czy to może być to koło dwumasowe czy coś innego.Proszę o pomoc.Pozdrawiam
josef - 03-02-2011, 17:58

Z racji tego, że jestem "nowy" serdecznie witam wszystkich userów tego forum. :lol:
Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem wszystkie wypowiedzi w tym temacie, ponieważ jestem od roku posiadaczem Toyoty Corolli Verso z silnikiem 2,2 D-4D 136 KM. Ostatnim moim samochodem była (i jeszcze jest Vectra B 1,8), którą przejechałem ok. 160. 000 km i mam jeszcze w niej oryginalne sprzęgło. Vectra ma w tej chwili ok. 195.000 km (gdy ją kupowałem miała ok. 35.000 km) i nie ma koła DM. Toyota ma DM. Jak napisałem wyżej - przeczytałem - i dość mocno zjeżył mi się włos na głowie. :shock: :( Toyotę (rocznik - końcówka 2007 r.) kupiłem po przebiegu 40.000 km (przebieg faktyczny), która w tej chwili ma 56.500 km. Jest to mój pierwszy diesel. Po zapoznaniu się z "przeżyciami" użytkowników różnych samochodów opisanymi w tym temacie, mam pytanie:
jak w takim razie jeździć samochodem z kołem DM, aby uniknąć przedwcześnie dość wysokiego wydatku ?
Jestem szczególnie zdziwiony przypadkami, w których po wymianie koła DM, następna wymiana lub ponowne problemy z tym kołem, występują po przebiegu już ok. 10.000 KM lub niewiele większym. W takiej sytuacji mam pytanie do tych userów:
ile km oni przejechali na dotychczasowym DM, a nie ile km wskazywał licznik w samochodzie tuż przed wymianą DM? Mam pewne podejrzenie w tych przypadkach, ale opisałbym je później.

toma8000 - 26-03-2011, 21:28

mam do was pytanie - czy delikatne drganie pedału sprzęgła jak się na nim położy nogę jest normalne czy świadczy , że zdycha dwumas ?? jak się wciśnie całkiem nic nie drga
wesol - 27-03-2011, 09:31

jest to normalne.
toma8000 - 27-03-2011, 11:42

już się wystraszyłem -DZIĘKI :mrgreen:
mariusz.x11 - 11-04-2011, 22:40

Witam.
Prosze o podpowiedz czy dwumasa ze sprzęgłem od galaxy mk2 1.9tdi 116km jest to samo co od modelu 130km

xtonyx - 12-04-2011, 00:37

Tak czytam i czytam ten temat i sam już nie wiem; to jak w końcu jeździć?
POniżej 2 tys nie bo koło DM, POwyżej 4 tys nie bo turbina. Czyli rozumiem zawsze trzymać się przedziału 2-4 tysiące i POwinno być OK tzn maksymalna trwałość DM?

grzegorzp - 12-04-2011, 01:38

xtonyx napisał/a:
Tak czytam i czytam ten temat i sam już nie wiem; to jak w końcu jeździć?
POniżej 2 tys nie bo koło DM, POwyżej 4 tys nie bo turbina. Czyli rozumiem zawsze trzymać się przedziału 2-4 tysiące i POwinno być OK tzn maksymalna trwałość DM?

tak:)
i też nie przesadnie oszczędnie, bo się kierownice w turbinie pozapiekają:)

josef - 14-04-2011, 16:37

Najważniejszym elementem - według mnie - w technice jazdy z DM jest niepowodowanie gwałtownych obciążeń DM przy ruszaniu z miejsca i zmianie biegów, szczególnie na niższy przy zbyt dużych obrotach silnika. Należy zdecydowanie unikać gwałtownego załączania sprzęgła (puszczania pedału sprzęgła). Każde zwalnianie pedału sprzęgła powinno być wykonywane płynnym ruchem, bez przesady jednak, aby nie powodować nadmienego poślizgu tarczy sprzęgłowej. Należy jeździć na takim biegu i na takich obrotach silnika, aby "czuć" w silniku nadwyżkę mocy. Aby odnosić w czasie jazdy wrażenie, że silnik pracuje jakby "od niechcenia" i czeka tylko na sygnał, aby kierowca mu "depnął". Jednak DM nie lubi takich gwałtownych "depnięć". :P
Innymi słowy: DM jest dla spokojnych i kulturalnych kierowców. Jak będzie traktowana kulturalnie, odwdzięczy się z nawiązką (kulturą jazdy). :D
Zbyt oszczędna jazda pod względem zużycia paliwa jest wrogiem DM. Ja praktycznie 6 biegu nie używam - włączam go od 130 km/godz. Ale wówczas zużycie paliwa też rośnie. Do tej prędkości używam 5 biegu - różnica w zużciu paliwa niezauważalna, ale kultura jazdy i pracy silnika, a co za tym idzie także DM - nieporównywalnie wyższa.

wesol - 14-04-2011, 20:55

Wlasnie na niskich biegach nie bedziesz meczyl DM. Jesliauto przyspiesza bardzo szybko to nie ma szans by dwumas byl meczony. Na 5 czy 6 biegu wcisnij pedal do podlogi to nawet przy 2500 obr nie bedzie przyspieszal tak szybko jak z 1 czy 2 biegu z obr 2000. Przy dlugim przyspieszaniu ( bardzo powolnym wkrecaniu sie obrotow mimo pedalu wcisnietego) silnik przekazuje max swojej sily na skrzynie ktora jest hamowana przez asfalt a co za tym idzie dwumas jest obciazony najbardziej.
xtonyx - 20-04-2011, 10:50

Jeszcze jedno pytanie; czy hamowanie silnikiem szkodzi DM?
wesol - 23-04-2011, 08:35

raczej tyle co nic wiec nie ma obawy o hamowanie silnikiem. Chyba ze jedziesz 150 i wbijasz 2 bieg i strzelasz ze sprzegla ale tu raczej wydaje sie to byc bezsensem no i chyba szybciej zmielisz skrzynie jak uszkodzisz DM.
Klosiak - 21-05-2011, 15:44

Witam.

Czy do Superba 1.9TDI AWX (130KM, skrzynia 5b) jest na rynku jakis zestaw z kolem JM? Mam po programie uslizgi na 4 i 5. Chcialbym to doprowadzic do porzadku. Zastanawiam sie tylko czy pchac sie serie z kolem DM (i koszta) czy moze zalozyc cos z kolem JM (o ile takie cos istnieje do takiej konfiguracji)?

Dzieki za pomoc :)
Pozdrawiam!

wesol - 21-05-2011, 19:19

jest znaczy sie istnieje naturalny zamiennik z racji ze masz skrzynie 5B. Musi to byc zestaw sprzegla z zamachem od 1Z ale podluznie postawionego.
Klosiak - 22-05-2011, 10:37

wesol napisał/a:
jest znaczy sie istnieje naturalny zamiennik z racji ze masz skrzynie 5B. Musi to byc zestaw sprzegla z zamachem od 1Z ale podluznie postawionego.

A jakie momenty moze przeniesc taki zestaw? Do 380-400Nm (obecnie jest 353Nm ale moze jeszcze cos bedzie dokladane) da rade czy trzeba go jakos wzmacniac?

Ewentualnie czy nowa seria (kpl. sprzeglo+dwumas) da rade z takimi momentami?

DCA - 23-05-2011, 10:10

Będąc u jednego tunera w Gdańsku dowiedziałem się, że 380NM to maxNM. Jest to wartość, która np. w Golfie IV będzie ok a np. w cięższym aucie np. Passat czy Superb będzie sporo za duża...

Ja sam mam za sobą zmianę sprzęgła, docisku i 2 masy na nowe...

Dziś wiem, że kupiłbym nowy 2 mas a docisk i sprzęgło wysłał do Radzikowskiego. Jeździłem autem Golfem IV z takim zestawem. Akurat tam było 430NM i przelatało już rok bez żadnych komplikacji. Dodam, że wcześniej już był tam zestaw od Sharana...

Klosiak - 23-05-2011, 18:29

Rozmawiałem ze swoim mechanikiem. Wynalazł mi zestaw z kołem JM ale kosztuje praktycznie tyle samo co zestaw z kołem DM. Także najprawdopodobniej zrobię serię na DM i będę jeździć.
wesol - 23-05-2011, 21:32

na jednomasie bedziesz jezdzil do samego konca tarczy sprzeglowej praktycznie tak samo jak na nowej. Dwumas bedzie nowy praktycznie tylko zaraz po zalozeniu bo jego stan od tego momentu mozna powiedziec ze sie pogarsza. Fakt tylko taki ze odczujesz to moze nie odrazu tylko po pewnym czasie. Nie zapomnij jeszcze o tym ze pozostaje swiadomosc zeby oszczedzac dwumas itd. Zreszta ta cena jednomasy wydaje mi sie sporo przeszadzona. Sam szukaja na allegro zamachu JM i zestaw G60 od podluzniaka zakladaj i juz masz mocniejszy zestaw jak zwykly od 1Zeta. Powinno przekroczyc 400Nm wytrzymalosci. W zasadzie wytrzymalosc nie jest mocno zalezna od tarczy tylko od jej srednicy i mocy sprezyny w docisku.

Gdyby to byl poprzeczniak to moznaby zalozyc wzmocniony zestaw dwumasy od szarika ASZ ale niestety chyba nie ma odpowiednika takiego do podluzniaka.

Klosiak - 23-05-2011, 21:56

Powiem tak...przy JM po prostu boje sie ze cos bedzie telepac czy to przy przyspieszaniu czy przy hamowaniu silnikiem, ze bedzie duzo glosniej i tak dalej. Niestety ale opinie na ten temat sa podzielone. No chyba, ze takie rzeczy nie maja miejsca to sie zdecyduje na jednomas. W sumie skoro jest zrobiony zestaw zastepczy od poczatku do konca to moze tam jest wszystko tak dobrane, zeby bylo OK. I bede musial sie zapytac mechanika czy jak zaloze na przyklad jednomas to czy potem bede mogl wstawic sprzeglo od G60. Z tym szukaniem to jest delikatny problem bo po prostu auto jest mi potrzebne zeby jezdzilo wiec chce to w tym tygodniu zrobic.
wesol - 24-05-2011, 21:11

Watpie byc zauwazyl jakoas wlka roznice na jednomasie a na dwumasie sprawnym. Nie sa to jakies kolosalne roznice by mowic ze jest niebo a ziemia. Jesli załozysz jednomas 1Z to spokojnie mozesz kiedys tam sobie wymienic na zestaw G60 wszystko pasuje bez przeróbek. Koszt zakupu z allegro powinien zamknac sie spokojnie w okolicy 500-600 zl za czesci. 120-150 zamach ( to juz z takim malym zapasem bo mozna i znalezc za 80-90 zl) sprzeglo z dociskiem to 400 zl czyba ze G60 to nieco wiecej. Jak nie celujesz w jakie smeg amoce to zakladaj tradycyjny zestaw z 1Z
Klosiak - 03-06-2011, 20:58

Jestem po wymianie. Zostalem przy kole dwumasowym. Zalozylem seryjny komplet do Superba firmy LUK. Zobaczymy ile na tym pojezdze. Przyczyna slizgow bylo najprawdopodobniej to ze tarcza sprzeglowa byla calkowicie zdarta. Mechanik sie dziwil, ze samochod wogole jezdzil :-) Powiedzial mi tez ze dwumas jak na przebieg 160 000 km byl w calkiem dobrym stanie ale podjalem decyzje ze skoro juz wszystko jest wyjete to wymieniamy komplet. Stare graty zabralem spowrotem. Jak sie okaze, ze seria nie daje rady to bede mial baze zeby zrobic wzmocnione. Poki co jezdzi sie dobrze i nic zlego sie nie dzieje ale narazie przejechalem okolo 500km.

A tak na marginesie to dzwonilem tez do Radzikowskiego i MT, zeby zasiegnac opini co z kolem...JM czy DM...w obu przypadkach odpowiedz byla jedna: DM.

mbc200 - 02-07-2011, 17:33

Witam ostatnio mam taki problem,otóż gdy redukuje bieg z 1 na 2 nam takie uderzenie w skrzyni na innych biegach tego niema.jest to też jak na postoju mam na 1 biegu wciskam i szybko wyciskam sprzęgło,to jest taki pukanie w skrzyni.Ale jak gasze silnik czy zapalam niema żadnych zgrzytów czy wibracji.Cisza.
pimichalak - 03-07-2011, 07:32

Witam wszystkkich, super wątek - aż miło się czyta.
Może ktoś z kolegów mi pomoże. Czy normalnym jest przy sprzęgle dwumasowym, że na biegu jałowym lekko drżym pedał sprzęgła i hamulca (po dotknięciu odczuwalne mrowienie w nogę), jak wcisnę pedał lub jak wkręcę silnik na lekko wyższe obroty to ustępuje.
Też tak macie? To normalny objaw dwumasa?
A może raczej jednomasa się tak zachowuje?

wesol - 04-07-2011, 23:57

matko ile razy sie jeszcze ludziska beda oto pytac. Naczyta sie jeden z drugim i potem odrazu krzycza "dwumasa" Nie masz pojecia o tym to sie nie zabieraj za to i zostaw tą robote mechanikowi. Nie żebym Cie tyral ale moze faktycznie daj sobie spokój i nie baw sie w mechanika.
pimichalak - 05-07-2011, 07:16

No właśnie jestem po wymianie dwumasy (na druką nową LUKa) u mechanika i mam drgania hamulca, czy to normalne?
wesol - 05-07-2011, 07:39

tak to normalne jest.
pimichalak - 05-07-2011, 09:34

Dzięki wesol, myślałem że czeka mnie jeszcze wymiana poduszek. Ale przed wymianą dwumasy tego nie odczuwałem. Trochę to dziwne. Może poduszki trzeba bardziej skręcić?
bocheno - 19-07-2011, 10:29

Witam.
Czy ktoś może porównywał fizycznie (pomierzył) koła dwumasowe do VW 2.0 TDI DSG i do AUDI 2.0 TDI DSG? Serwis podaje że nie pasują ale... oni wiadomo muszą tak mówić.

siwy1117 - 16-10-2011, 08:58

Panowie czy jak sprzeglo slizga na 4 i 5 biegu to jest do wymiany czy moze da sie to jakos zregenerowac?
marwyk - 16-10-2011, 09:22

Patrząc od góry na łączeniu silnika ze skrzynia, w obudowie skrzyni masz otwór - tubka Super Glu czy innego specyfiku powinna załatwić sprawę :)
siwy1117 - 16-10-2011, 09:27

Na serio?
Bajer - 16-10-2011, 14:29

albo polać pepsi ale koniecznie 0 cukru
Stavros - 16-10-2011, 15:29

Bajer napisał/a:
albo polać pepsi ale koniecznie 0 cukru

Nie powielaj mitu ktory juz dawno obalony;) Pepsi ci cos da jak tydzien w niej cos postoi. A wogole to nie o pepsi chodzi ale o napoje z zawartoscia co2 wiec i woda mineralna daje takie same afekty-TEASTOWANE PRZEZ TEZSZE GLOWY NIZ TUTAJ mysle ze chemicy maja wieksze pojacie niz mechanicy w tych sprawach.

Bajer - 17-10-2011, 00:52

Stavros, myślę że nie zrozumiałeś przesłania mojej powyższej wypowiedzi. Ale wybaczam Ci. :wink:

[ Dodano: 17-10-2011, 01:05 ]
bocheno napisał/a:
Witam.
Czy ktoś może porównywał fizycznie (pomierzył) koła dwumasowe do VW 2.0 TDI DSG i do AUDI 2.0 TDI DSG? Serwis podaje że nie pasują ale... oni wiadomo muszą tak mówić.

Jeźeli piszesz o Audi A3/Golf to dwumas jest taki sam 03G105266BD dla modelu 140ps i 03G105266BK dla 170ps

longstale - 06-11-2011, 20:24

Hej prosze wszystkich o pomoc bede bardzo wdzieczny bo nie moge spac po nocach;/

problem w samochodzie altea 1.9tdi 105km 05r

Objawy:
szarpie mi motor na wolnych obrotach zazwyczaj jak juz jest rozgrzany najgorsze jest to ze nie ma na to jakies zasady dzieje sie to chaotycznie itp od niedawna przy ruszaniu slysze takie jakby buczenie poza tym biegi dobrze wchodza przy aleniu i gaszeniu nie slysze zadnych uderzen itp
prowadzi sie samochod dobrze tylko problem jest wtedy jak np na jałowym biegu czekam na czerwonym........ czuje ze motorem mi szarpie raz mniej raz wiecej jak dodam odrobine gazu to jest spokoj......
mysle o dwumasie(tylko kazdy pisal ze slyszal jakies metaliczne stuki w okolicy łaczenia skrzyni z silnikiem a tu nic tylko to szarpanie na wolnych obrotach i buczenie przy ruszaniu na wyzszych biegach i przy przyspieszaniu ok)
Mozecie mi jakos pomoc/ doradzic cos?
jesli np to wina DM to czy moge na tym jezdzic czy jest jakas klasyfikacja zuzycia wiem ze to moze glupie pytania i nikt nie moze dac gwarancji itp ale to dla mnie wazne....

z gory dziekuje i pozdrawiam

longstale - 06-11-2011, 20:24

Hej prosze wszystkich o pomoc bede bardzo wdzieczny bo nie moge spac po nocach;/

problem w samochodzie altea 1.9tdi 105km 05r

Objawy:
szarpie mi motor na wolnych obrotach zazwyczaj jak juz jest rozgrzany najgorsze jest to ze nie ma na to jakies zasady dzieje sie to chaotycznie itp od niedawna przy ruszaniu slysze takie jakby buczenie poza tym biegi dobrze wchodza przy aleniu i gaszeniu nie slysze zadnych uderzen itp
prowadzi sie samochod dobrze tylko problem jest wtedy jak np na jałowym biegu czekam na czerwonym........ czuje ze motorem mi szarpie raz mniej raz wiecej jak dodam odrobine gazu to jest spokoj......
mysle o dwumasie(tylko kazdy pisal ze slyszal jakies metaliczne stuki w okolicy łaczenia skrzyni z silnikiem a tu nic tylko to szarpanie na wolnych obrotach i buczenie przy ruszaniu na wyzszych biegach i przy przyspieszaniu ok)
jesli np to wina DM to czy moge na tym jezdzic czy jest jakas klasyfikacja zuzycia wiem ze to moze glupie pytania i nikt nie moze dac gwarancji itp ale to dla mnie wazne....

research1 - 07-11-2011, 18:38

ja bym sprawdził najpierw VAG-iem (tzn. interfejsem) wartości korekcji oraz bipy pompowtrysków (grupa 13,18 i 23 w logach statycznych). Takie objawy jak opisujesz mogę wynikać ze zużycia pompowtryskiwaczy.
longstale - 07-11-2011, 19:35

research1,
kolego a czy to jest mozliwe zeby przy przebiegu 110tys pompowtryski juz odmawialy dalszej pracy... jest to przebieg wydaje sie autentyczny bo nawet rozrzad zmienilem to byl na oryginalach jeszcze i jakies papiery te mam....
prosze o odp

Krzyś_mwek - 08-11-2011, 09:11

Wystarczy raz zatankować jakiegoś badziewia i pompki potrafią odfrunąć.
longstale - 08-11-2011, 21:28

a myslycie ze mozna bylo by zalac do baku jakis praparat czyszczacy wtryski czy moze to cos dac albo wrecz odwrotnie zaszkodzic?
wesol - 08-11-2011, 21:52

Tak preparat ci zregeneruje wtryski. Ciekawe ze nie robia preparatów co to łozyska naprawą albo jakis aerozol co to np wybite łączniki stabilizatora nie naprawi.
longstale - 08-11-2011, 23:14

wesol napisał/a:
Tak preparat ci zregeneruje wtryski. Ciekawe ze nie robia preparatów co to łozyska naprawą albo jakis aerozol co to np wybite łączniki stabilizatora nie naprawi.

czlowieku ja tylko pytałem a z reszta nie wazne... teraz mam watpliwosci czy rozumiesz co czytasz bo najwidocznej masz z tym jakis problem.... ja nie chce preparatem regenerowac wtryskow!

a nie rozkrecaj sie o aerozolach co łaczniki naprawia albo lozyska ... po co takie rzeczy pisac powiedz :?: :!:
napisz teraz czy jestes w stanie odroznic slowa: czyscić - regenerowac... dla ciebie to jest to samo prawda?

wesol - 09-11-2011, 09:10

po to by ludzie w koncu zeszli na ziemie ze STP nie naprawia wtrysków. To sa ludzi mrzonki o cudownym działaniu tajemniczych specyfików. Myslisz ze rafineri by nie dodawaly takich zwiazkow co by mialy leczyc wtryski. ?Ile to by kosztowalo w skali masowej produkcji?? Zapomnij o tym i bierz sie za motorownie lub oddaj do pozadnego mechanika.
zolwik - 11-11-2011, 20:01

popatrz na pasek osprzętu lub napinacz od niego jeśli są drgania na napinaczu to na bank to / napinacz powinien być stabilny /
no chyba że rozebrałeś już 1/2 silnika

longstale - 11-11-2011, 21:15

zolwik napisał/a:
popatrz na pasek osprzętu lub napinacz od niego jeśli są drgania na napinaczu to na bank to / napinacz powinien być stabilny /
no chyba że rozebrałeś już 1/2 silnika

kolego nic nie rozbieralem narzie ... a napinacz jest nowy... wszystko zostalo wymienione przy rozrzadzie

jakies inne pomysly???
dzieki bardzo pozdrawiam

arturo - 30-12-2011, 21:17

Witam wszystkich.
Jestem dziś po raz pierwszy na forum. Mam od 6 miesięcy golfa 4 z sinikiem 2.3 V5 4motion i jak to bywa z samochodem który ma przejechane około 250 tys. posypało się sprzęgło - i to do słownie wszystko łącznie z wysprzęglikiem, który znajduje się w skrzyni. Zastanawiałem się na zastosowaniem koła JM ale tu są zdania podzielone, jeden mówi że masz haldex więc musisz mieć koło DM a drugi że nie ma to znaczenia może ktoś miał już jakieś doświadczenia z atkim przypadkiem takim modelem. Będę wdzięczny za podpowiedź ponieważ różnicy w cenie żadnej tylko ewentualne korzyści na przyszłość z JM bo zamiana tylko tarczy i docisku.

puggiblue - 31-12-2011, 09:51

longstale napisał/a:

Objawy:

Praktycznie identyczne objawy miał mój brat w Octavii 1.9TDI 110KM. W Boschu wymienili mu pompę wtryskową, bo byli pewni że to ona. Jak nie pomogło, to zmienił koło dwumasowe razem z kompletem sprzęgła. Od tego czasu miał spokój.

wesol - 31-12-2011, 16:35

przeciez uszkodzenie( wypracowanie sie dwumasu) moze być różnorakie. Jednemu sie zdumas zatrze drugiemu sprezynki sie wypracuja lub odboje na ich koncach i mamy mega luz na obu masach a trzeciemu sie wyrobi pierscien łożyskujacy obie masy i bedzie na tyle duzy luz ze sie masa przesunie i bedzie brak wyważenia. Moga sie tez masy obijac o siebie i grzechotać. Objawów jest sporo.
mariusz01041975 - 23-01-2012, 15:14

Witam, jestem po wymianie dwumasy,kompletu sprzegla i wysprzeglika w Mondeo 2.0 Tddi 115 KM, 2001 r. Mam wrazenie ze jest cos nie tak jak powinno byc po wymianie na nowe czesci, czesci firmy LUK, czasami ciezko odpala, czasami przy gaszeniu i odpalaniu szarpnie, nie zawsze. No i 1 i 2 ciezko wchodzi, co to moze byc ? Prosze o pomoc.
lizardking - 23-01-2012, 21:32

wina leży po stronie dwóch wyrazów: ford i luk
wesol - 24-01-2012, 07:16

ford w swoich sprzeglach stosowal luka sachsa i gata. Dość czesto siadaly mimo to( jakos zle dobrane czy jak albo te ilniki za silne do nich). Odpalanie to moze byc wina to ze brak pompki podajacej paliwo a przy wyciaganiu skrzyni mogli cos nadwyrezyc i jest mała nieszczelność w ukladzie paliwowym.
mariusz01041975 - 27-01-2012, 20:47

Kolego ,mówiąc że ciężko odpala miałem na mysli że jakby coś trzymało i ciężko kręci, a jak zakręci to pali z pierwszego, a nie to że kręci i nie odpala.
wesol - 27-01-2012, 21:22

Sprawdz lołączenia kabli aku-rozrusznik i masy. Moze rozrusznik wypadaloby tez sprawdzić. Ciekawe czy akumulator tez dobry.
zaku2_88 - 18-03-2012, 22:04

Witam pojawil sie taki problem ze gdy przyspieszam albo puszczam noge z gazu to gdy tylko obroty wynosza od 2300 do 3200 i ponad to czuc te nie mile mrowienie. Strasznie to przeszkadza na trasire bo jak sie jedzie z wyzsza predkoscia na rownej drodze to czuc ta prace silnika, cze nie odczuwalem w innej audicy z tego roku i z tym samym silnikiem. Sprawdzalem juz i podmienialem wszystko poduszki silnika, wydech czy nigdzie nie dotyka wszystko na oko wyglada dobrze. Szukalem na forum w googlach i nie znalazlem takiego przypadku. Juz brak sil na to wszystkie opcje wycwyczerpane typu ustawianie silnika na poduszkach swiece cewki itd. Pomozcie cos w tej sprawie czy to moze byc dwumas choc sprzeglo sie nie slizga?
KukizA3 - 04-12-2012, 11:28

Witam!
Mam pytanie, szykuje się mi wymiana sprzegła dwumasowego w Audi A3 8P silnik BKC. Po przeczytaniu tematu nie wiem już co lepsze, chciałem wymienić na JM ale trochę obawiam się o opisywane wstrząsy i niższą kulture pracy. Wymianiał już ktoś sprzegło w takim silniku? Ile przejechało i jakie są odczucia? Generalnie co polecacie ?

anemia7 - 17-01-2013, 00:24

Odswiezamy temat...
Co wiecie na temat podmianki DW na JM w Audi A6 C5 110 KM motor AFN?
Czy tu da radę wstawić koło z 1z i sprzeglo z 1z. Czy to da radę takiej mocy?
Czy dopasować inne sprzeglo z vr6 lub g60. = i czy takie wejdą na trzpien skrzyni?

Ktokolwiek wie? Ktokolwiek robił?
HELP

wesol - 17-01-2013, 17:56

wydaje mi sie z emusisz poczytac temat bo zapewne bylo ze da sie do tej motorowni zapodac takie kolo.
anemia7 - 17-01-2013, 19:52

No właśnie cały temat mam obstukany,ale a6 to nie passat i tu zaczyna się problem. Narazie wsadzamy pewną kombinacje.rezultaty opisze.
wesol - 18-01-2013, 06:01

a czy to ze koo podejdzie czy ni epodejdzie to zalezy od budy- opakowania zewentrznego czy raczje motorowni, usadowienia motoru i skryzni?? Moze od kolorou tapicerki co?
anemia7 - 18-01-2013, 18:56

a podejście takie masz dlatego ,że jestem kobietą? a moze trochę się w tym temacie obijam co? nie po to tu pisze ,żeby mnie ktoś obrażał.
Swoim postem pokazałeś wskaźnik kultury i inteligencji.

fora są po to aby pomagać, więc jeśli nie chcesz pomóc po co sie w ogóle odzywasz?
nie lubisz kobiet, czy uważasz się za pępek świata i mędrcę?

żal mi cię gościu

wesol - 19-01-2013, 10:07

nie koleżanko nikogo nie staram sie obrażać, nie ma nic do kobiet- są naprawde okej. Chodzi oto ze o dwumasach zwlaszcza w tdi wszeliej masci jest tyle na necie ze w google wystaczy wpisac i masz tego juz tyle ze masakra. Ten temat jest juz opanowany od okolo 10 lat to juz mozna chyba wyjsc z siebie co nie?
marewel - 19-01-2013, 14:35

wesol napisał/a:
Chodzi oto ze o dwumasach zwlaszcza w tdi wszeliej masci jest tyle na necie ze w google wystaczy wpisac i masz tego juz tyle ze masakra.

Potwierdzam, wiec kolego anemia jesteś strasznym leniwcem.

anemia7 - 21-01-2013, 10:48

nie jestem żadnym leniwcem, przeczytałam wszystkie możliwe tematy.....jednak po nieudanym zakupie do własnie tej przeróbki postanowiłam jeszcze sie dopytać dokładnie, bo własnie dzięki nieprecyzyjnym podpowiedziom z róznych ludzi dopłaciłam do tego interesu koledzy.

a nie znalazłam konkretnie pod A6 nic- tylko Vw i Vw... a problem był w trzpieniu skrzyni biegów.....

zreszta nie po to tu weszłam żeby sie kłócić i mądrzyć.

jestem już po remoncie mojego cuda

Zamontowałam juz dobrany dzięki pomocy ludzi forum zestaw :

koło jednomasowe z silnika ABK /=1Z( audi 80 b4 )- koło zostało delikatnie splanowane aby wyrównać powierzchnie

sprzęgło kompletne z silnika 1Z

do tego został wymieniony uszczelniacz wału i narazie wszystko śmiga.

Częci kosztowały mnie: 120 koło, 60 planowanie, 380 sprzęgło i 400 robocizna...

za 1000 km sie odezwe i powiem czy cos sie zwaliło.

Pozdrawiam
:mrgreen:

Adamczyk - 30-01-2013, 15:53

witam jestem po raz pierwszy na forum poniewaz borykam sie juz od 2 lat z drgawkami silnik ahf wymienilem juz prawie wszystko lacznie z kompletem sprzegla i dwumasy a drgawki jak byly tak sa moze ktos pomoze obroty wachaja sie w granicach 882-903-924 oraz skacze dawka nie mam pojecia co to moze byc prosze o pomoc jesli ktos rozwiazal problem z drgawkami na luzie pozdrawiam

[ Dodano: 30-01-2013, 16:04 ]
czy ktos jest na tym forum zeby odpisac na moje pytanie :D

Klosiak - 30-01-2013, 18:38

Może załóż wątek w problemach technicznych bo napisałeś, że koło+sprzęgło masz nowe więc raczej tutaj nie ma problemu :-) Myślę, że dlatego nikt nie odpowiada. Ja nie pomogę bo nie jestem mechanikiem i się nie znam :-)
anemia7 - 30-01-2013, 19:58

a sprawdzałeś czy masz dobre poduszki pod silnikiem lub skrzynią?????

moje drgawki zaczęły sie właśnie od rozwalonej poduszki pod silnikiem.... :)

gkliszcz - 31-01-2013, 20:08

Kolego maiłem identyczne objawy skacząca dawka i napięcie na pompie, u mnie w AHF przyczyną drgawek i dziwnych wahań obrotów np przy dojeżdzaniu do świateł było właśnie koło 2masowe założyłem zwykły zestaw 1Z i sprzęgło od G60 i jak wszystko ucichło ale jak mówisz że u ciebie było robione to trzeba szukać gdzie indziej. I przy okazji wymienione były szklanki popychaczy.
Adamczyk - 01-02-2013, 17:14

szklanki popychaczy nie wymienialem a co one maja wspulnego z tymi drgawkami na jalowym

[ Dodano: 01-02-2013, 17:15 ]
a co do poduszek to juz wymienilem dwie nie wymienialem tylko tej od strony rozrzadu

[ Dodano: 01-02-2013, 18:01 ]
a kolego jeszcze jedno pytanie czy kupiles sztywne kolo nowe czy urzywane i jaki jest koszt sztywnego kola

[ Dodano: 01-02-2013, 18:59 ]
kolego napisz mi jeszcze czy napszyklad po dodaniu gazu objawy drgawek u ciebie ustepowaly bo u mnie tak wlasnie jest gdy wcisne sprzeglo to rowniez przestaje silnik wariowac

gkliszcz - 01-02-2013, 19:50

Kupiłem używane i dałem do tokarza zebrał powierzchnię i było git, po dodaniu gazu wszystko było ok najbardziej było słychać na jałowym telepanie, a co do popychaczy to wymieniałem przy okazji nie miało to nic do sprzęgła. Po oględzinach sprzęgło wyglądało na przypalone a dwumasa delikatnie grzechotała. Po wymianie zrobiłem ok 1000km i wszystko ok nie ma objawu telepania.
Adamczyk - 01-02-2013, 20:46

to ja moze mam jakies wadliwe to nowe sprzeglo i dwumas wydalem 1500 za caly komplet i co wszystko takie drogie a robia jakies buble

[ Dodano: 01-02-2013, 20:51 ]
wtopilem juz tyle kasy w ten silnik i nic drgawki nadal sa ten samochod mnie wykonczy

gkliszcz - 02-02-2013, 08:50

Sprawdz sobie jeszcze ciśnienie na cylindrach może któryś jest słabszy i przez to nie domaga i też może tak się dziać. Pisałem ci że u mnie wymieniane były też szklanki bo cykały.
Adamczyk - 02-02-2013, 14:06

a jakie powinno byc cisnienie na cylindrach bo u mnie wszystkie byly na minusie sprawdzalem z kumplem na vagu
wesol - 02-02-2013, 16:44

cisnienie nie sprawdza sie vagiem. Tylko wkrecasz w miejsce swiecy zarowej redukcje i potem manometr.
gkliszcz - 02-02-2013, 20:20

Ale jeżeli na korekcjach wtrysków pokazuje duże różnice to też może wskazywać na niedomaganie w cylindrze, nie tylko na problemy z wtryskami, a co do sprawdzenia to jak kolega wesol mówi.
wesol - 03-02-2013, 08:36

moze byc i krzywa korba lekko lub nieszczelnosc na zaworach. Korekcje w VP hmm tam za wiele nie ma co korygowac one sa sterowane grupwo to nie CR czy PD by tam korygowac prace silnika indywidualnym dawkowaniem paliwa.
gkliszcz - 03-02-2013, 13:42

No masz rację ale jakieś wnioski można wyciągnąć po korekcjach.
Tuskomatołek - 06-02-2013, 19:47

tak ze moze byc slaby wtrysk slaba kompersa zepsuta szklanka i jeszcze 20 innych przyczyn rorzytu na koreekcji
darras - 07-04-2013, 16:43

Witam, przeczytalem caly watek jednak nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi czy do passata b5 98 rok tdi 90ps moge zastosowac zamiast dwumasu zamach od g60 plus sprzegło od tegoż, czy raczej zamach od g60 a sprzeglo od 1Z ale audi 80 a nie np. passat b4, czy tez moze caly kpl od audi 80 wraz z kolem zamachowym od 1z? niech moze odpowiada ktos dobrze ogarniety w temacie bo jest tutaj niezły mętlik. Mam dwumas na bank bo oglądał mechanik i mi sie tlucze przy gaszeniu i odpalaniu czasem i ciężko pali na zimnym, może by się przydało dla potomnych..
owojtas - 07-04-2013, 16:51

kompletne sprzęgło od audi 80 1.9 tdi 1Z, a zamach z G60 nie podejdzie bo ma wieniec ze złej strony i G60 były montowane w poprzek samochodu. Według numerów katalogowych sprzęgło z G60 i 1Z jest takie same (takie same numery katalogowe), dotyczy aut z silnikiem w poprzek bo u bracieja bora dostała jednomas od 1Z. Wiec kup zamach z audi 80 1Z i sprzęgło do tego i po problemie bo masz w passku b5 silnik wzdłuż samochodu usadowiony :P
darras - 07-04-2013, 17:07

ok dzieki kolego za dobrą i szybką odpowiedz, a jesli chcialbym cos silnik podrecic kiedys i miec sprzeglo "na zapas" czy podejdzie taka hybryda zamach 1z i docisk+tarcza (łożysko wyciskowe) od vr6 do tego? ewentualnie samo sprzeglo z g60 bo chyba jest mocniejsze niz od 1z
owojtas - 07-04-2013, 19:06

sprzęgło 1Z i G60 TO TO SAMO SPRZĘGŁO !!! numery katalogowe identyczne (odnośnie silników ułożonych w poprzek, silniki 1Z ułożone wzdłuż mają inny wieloklin na tarczy sprzęgla, o ile mnie pamięć nie myli silniki w poprzek mają 28 zębów, silniki wzdłuż mają 23 zęby). Jeżeli panujesz niewielki przyrost to sprzęgło 1Z spokojnie zniesie 130 KM /350Nm o ile tunera nie poniesie fantazja :)
wesol - 08-04-2013, 06:25

poprzeczniki niektore tez mają 23 zeby na tarczy sprzeglowej. Mam tu na mysli np sharany z silnikiem AFN czy 1z. Wiadomo inna skrzynia jest niz w leonach itp/.
darras - 08-04-2013, 22:08

ok a czy podejdzie do tego docisk z tarcza od vr6?
wesol - 09-04-2013, 06:10

tak ale tka jak pisalismy zaleznie do czego to ma byc to wybierasz albo wersje 23 albo 28 zebów.
fałwej - 15-12-2013, 15:58

Witam czytających po sporej przerwie. Na poczętku tego tematu pisałem o swoich przypadłościach z dwumasą. Pierwszy wpis datowany jest na luty 2008. Więc tak: nadal jeżdżę tym samym samochodem, nasze rozstanie będzie miało tylko jedną drogę ja po inny samochód a stary pojedzie do huty. Ale do rzeczy, za 2 miesiące będzie już 6 lat jak wywaliłem DM i wstawiłem JM. Obecnie JM ma się dobrze i cała reszta też. Dodam jeszcze że 2 lata temu kupiłem żonie peugeota 307, oczywiście kłopoty ze sprzęgłem się pojawiły. Diagnoza: DM umarła. No to ja do salonu i w promocji za 1400 zł oryginał do tego samochodu zakupiłem no i już drugi rok smiga. Mam nadzieję, że autor tego tematu; Bogumił poczyta i nie będzie straszył zamianą DM na JM, bo coś tam się zepsuje. Wyjątki są zawsze.
lizardking - 15-12-2013, 16:55

Podejrzewam, że nie tylko ja ale i spora część userów tego forum, mimo to, zawsze obiema rękami będzie gotowa podpisać się pod tym co napisze Bogumił.

Nie życzę ci ale jaką masz gwarancję że za jakiś czas nie będziesz szukał fachmana do wymiany skrzyni biegów ???

fałwej - 15-12-2013, 18:53

lizardking napisał/a:
Nie życzę ci ale jaką masz gwarancję że za jakiś czas nie będziesz szukał fachmana do wymiany skrzyni biegów ???

Raczej będę szukał skupu złomu, bo takich pieniędzy nie zamierzam wkładać w auto, które kończy swój zywot.
Już zdaje się pisałem o tym na stronach tego tematu, ale dla porządku przypomnę iż spodkałem się już z informacją, że serwis VW zaleca zmianę koła DM na JM w egzemplarzach , który użytkuje.

banshee - 18-12-2013, 17:45

Ja u siebie mam jednomas +sprzęgło G60. Moc z asv obecnie 172KM i nic ze skrzynią ani sprzęgłem się nie dzieje. Na wiosnę będe podnosił do 190KM. Jedyne co mnie od początku denerwuje to słychać spręzynki w tarczy na wolnych obrotach na zimnym silniku. Jak zakładałem tarcz (nowa sachs) to już widziałem że są troche luźne.
elmichu - 19-12-2013, 11:21

lizardking napisał/a:
Podejrzewam, że nie tylko ja ale i spora część userów tego forum, mimo to, zawsze obiema rękami będzie gotowa podpisać się pod tym co napisze Bogumił.

taa, tyle że skrzynia produkcji VW możne wysrać się nawet na super dwumasie - po prostu ostatnio skrzynie produkowane przez VW są słabe - padają łożyska, wypadają na asfalt tryby z układu różnicowego...

druga sprawa, że naprawa skrzyni + jednomas może wyjść taniej niż nowy dwumas.

tqmeh - 19-12-2013, 21:04

elmichu napisał/a:
druga sprawa, że naprawa skrzyni + jednomas może wyjść taniej niż nowy dwumas.

Chyba nie do końca, nowy dwumas kpl z sachsa 1000PLN wymiana we własnym zakresie, zakładam że skrzynia pośmiga dłuuugo

wesol - 20-12-2013, 06:09

ta jasne. PRzestan pisac takie brednie. Komplet za 1000zl. Kolego same kolo zamachowe jednomasowe do VPka w aso dostepne tylko jak zdasz stary zamach wlasnie w podobnej cenie. Jak moze komplet zamach+tarcza+ docisk kosztowac 1000zl. Chyba z eod innego auta jakiegos malego.

A tak naiwasem mowiac to czy skryznie sa produkowane przez vw?? Wątpie. Zazwyczja producentem jest inna firma.

tqmeh - 20-12-2013, 20:04

wesol napisał/a:
Jak moze komplet zamach+tarcza+ docisk kosztowac 1000zl. Chyba z eod innego auta jakiegos malego.

1000pln netto w każdej chwili każdą ilość, tyle zapłaciłem, może tam u Was ceny są inne...

wesol - 21-12-2013, 10:35

do czego i jakiej marki ten zestaw?? Wiesz 228 mm zestaw tam gdzie popularne jest juz zastepowanie tego zestawu zamiennikiem jednomasowy to moze i taie ceny sa do siagniecia bo i tak niewielu chetnych jest na taki zestaw juz. sprobuj dorwac taki zestaw dwumasowy do ola 1.9 cdti albo do tdi PD i jeszcze ten mocniejszy z BTB sharana.
tqmeh - 21-12-2013, 17:36

wesol napisał/a:
do czego i jakiej marki ten zestaw??

Do ALH

Faktycznie do innych tematów nie sprawdzałem, może mylnie ale zakładam że złom to złom i przy kupowaniu w normalnym sklepie cena nie będzie się aż tak różniła, przy podobnym roczniku.

Wiadomo że im temat nowszy tym droższy.
Dla przykładu łożyska, rozrządy i napinacze kupuje w hurtowni z łożyskami tam nikt nie stopniuje cen w zależności od marki

smutekwuja - 26-12-2013, 20:59

http://sklep.intercars.co...notitle=1&wsk=O

tu jest cena detal -10% bo taka polityka jest IC

warsztat ma od tej ceny jeszcze 20 % w dół

więc jeżeli ktoś pisze że sprzedaje to koło za 1000 zł i do tego wymienia za 200 zł taki ktos albo jest milosnikiem motoryzacji albo frajerem.

tqmeh - 27-12-2013, 17:01

smutekwuja napisał/a:
więc jeżeli ktoś pisze że sprzedaje to koło za 1000 zł i do tego wymienia za 200 zł

gdzie jest napisane: sprzedaje?
smutekwuja napisał/a:
taki ktos albo jest milosnikiem motoryzacji albo frajerem.

Czyli jak kupisz za kafla i sam wymienisz dla siebie to kim jesteś??

bartekk145 - 07-01-2014, 19:06

Ja mam takie pytanie. Mam seata leona II 1.9tdi 105KM i przy odpalaniu oraz jak chodzi to nic nie sluchac tylko jak zmienia sie bieg z 1 na 2 z 2 na 3 to sluchac taki dziwny dzwiek przy dalszej zmianie biegow juz nie. Czy to moze byc dwumasa?

[ Dodano: 07-01-2014, 21:06 ]
przy nacisnieciu sprzegla taki dzwiek jest dla jasnosci

wesol - 11-01-2014, 08:07

luz na walku w skrzyni najprawdopodobniej.
roro72 - 28-02-2014, 22:07

Witam
pacjent to audi A3 BKD quattro 250 ps i 470nm, sprzeglo konczy swoj zywot. Z racji sporego momentu co mozna zastosowac w miejsce orginalnego dwumasa??

Bajer - 01-03-2014, 02:46

Dwumas z BMN albo jakąś wydmuszke.